Տարածաշրջանում արտատարածաշրջանային ուժերի ներկայությունը անկայունության աղբյուր է․ Իրանի ԶՈւ շտաբի պետը՝ Պապիկյանին
Իրանի զինված ուժերի գլխավոր շտաբի պետ, գեներալ-մայոր Աբդոլրահիմ Մուսավին զգուշացրել է, որ ռազմական ագրեսիայի վերսկսման դեպքում Իրանը ծանր կորուստներ կպատճառի ցանկացած հակառակորդի։ Այս մասին հայտնում է Tasnim գործակալությունը։
Թեհրանում Հայաստանի պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանի հետ երեքշաբթի օրը կայացած հանդիպման ժամանակ գեներալ-մայոր Մուսավին Իրանն ու Հայաստանը բնորոշել է որպես պատմական խորը կապեր ունեցող հնամենի հարևաններ։
Նա ընդգծել է, որ տարածաշրջանի երկրների միջև համագործակցությունը նպաստում է տարածաշրջանային անվտանգությանն ու կայունությանը և վերահաստատել է Հայաստանի զինված ուժերի հետ ռազմական փոխգործակցությունը ընդլայնելու վերաբերյալ Իրանի պատրաստակամությունը։
Իրանցի հրամանատարը նաև նշել է, որ արտատարածաշրջանային ուժերի ներկայությունը հակասում է տարածաշրջանի պետությունների շահերին և հանդիսանում է անկայունության ու անապահովության աղբյուր։
Բարձրաստիճան գեներալը հայտարարել է, որ աշխարհը հեռանում է միաբևեռ կարգերից և միակողմանիությունից։ Նա հավելել է, որ Միացյալ Նահանգները չեն ցանկանում հաշտվել այս փոփոխությունների հետ և փորձում են անօրինական միջոցներով պարտադրել իրենց գերիշխանությունը, թեև միաբևեռ համակարգից անցումն անխուսափելի է։
Մեկնաբանելով 2025 թվականի հունիսին տեղի ունեցած 12-օրյա պատերազմը՝ գեներալ Մուսավին նշել է, որ չնայած կրած վնասներին և հրամանատարների, նվիրյալ գիտնականների ու անմեղ քաղաքացիների զոհվելուն, Իրանի զինված ուժերը ստիպել են թշնամուն հրադադար խնդրել։
Հրամանատարը հավելել է, որ Իրանը երբեք պատերազմ չի սկսել և նախկինում ձգտել է կանխել էսկալացիան ու նվազեցնել կորուստները, սակայն ԱՄՆ-ի գործողությունները հանգեցրել են մոտեցումների փոփոխության։ Նա զգուշացրել է, որ սխալի կրկնության դեպքում Իրանը թշնամուն ծանր կորուստներ կպատճառի։
Անդրադառնալով Հարավային Կովկասի իրադարձություններին՝ գլխավոր շտաբի պետն ասել է, որ Իրանն անկեղծորեն ողջունում է Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև խաղաղության գործընթացը։
Իր հերթին Սուրեն Պապիկյանը նշել է, որ տարածաշրջանային խաղաղությունն ու անվտանգությունը բխում են բոլոր պետությունների շահերից, և որ Հայաստանը սատարում ու ողջունում է խաղաղության գործընթացը։ Նա Իրանն ու Հայաստանը բնորոշել է որպես երկու բնականորեն նվիրված հարևաններ՝ ընդգծելով, որ ընդհանուր սահմանների կայունությունն ու անձեռնմխելիությունը կենսական նշանակություն ունեն երկու կողմերի համար։
Կողմերը շեշտել են պաշտպանական տարբեր ոլորտներում երկկողմ փոխգործակցության ընդլայնման անհրաժեշտությունը, այդ թվում՝ տեխնիկական բնագավառում և կադրերի պատրաստման հարցում։

Начштаба ВС Ирана — Папикяну: Присутствие внерегиональных держав в регионе является источником нестабильности
Начальник штаба Вооруженных сил Ирана генерал-майор Абдолрахим Мусави предупредил, что Иран нанесет тяжелые потери любому противнику в случае возобновления военной агрессии, сообщает Tasnim.
На встрече с министром обороны Армении Суреном Папикяном, состоявшейся во вторник в Тегеране, генерал-майор Мусави назвал Иран и Армению давними соседями с глубокими историческими связями.
Он сказал, что сотрудничество между странами региона способствует региональной безопасности и стабильности, и подтвердил готовность Ирана расширять военное сотрудничество с вооруженными силами Армении.
Иранский командующий охарактеризовал присутствие внерегиональных держав как противоречащее интересам региональных государств и являющееся источником нестабильности и отсутствия безопасности.
Мир отходит от однополярного порядка и односторонности, заявил высокопоставленный генерал, добавив, что Соединенные Штаты не желают мириться с этим изменением и пытаются навязать свое господство с помощью незаконных мер, несмотря на неизбежность выхода за рамки однополярной системы. Комментируя 12-дневную войну в июне 2025 года, генерал Мусави сказал, что, несмотря на понесенный ущерб и гибель командиров, преданных своему делу ученых и ни в чем не повинных гражданских лиц, Вооруженные силы Ирана вынудили врага призвать к прекращению огня.
Командующий добавил, что Иран никогда не развязывал войну и ранее стремился предотвратить эскалацию и уменьшить потери, но сказал, что действия США привели к изменению подхода. Он предупредил, что в случае повторения ошибки Иран нанесет врагу тяжелые потери.
Коснувшись событий на Южном Кавказе, глава администрации сказал, что Иран искренне рад мирному процессу между Азербайджаном и Арменией.
В свою очередь, Папикян сказал, что безопасность и мир в регионе приносят пользу всем государствам региона и что Армения поддерживает и приветствует мирный процесс. Он охарактеризовал Иран и Армению как двух естественно преданных соседей и сказал, что стабильность и нерушимость их общих границ имеют жизненно важное значение.
Обе стороны подчеркнули необходимость расширения двустороннего сотрудничества в различных областях обороны, включая техническую сферу и подготовку кадров.