Stratfor-ն անդրադարձել է մի քանի շաբաթից ադրբեջանական ներխուժման սպառնալիքի մասին ԵՄ-ում ՀՀ դեսպանի հայտարարությանը
Ամերիկյան Stratfor հետախուզական և վերլուծական ընկերությունն անդրադարձել է ԵՄ-ում Հայաստանի դեսպան Տիգրան Բալայանի վերջերս արած հայտարարությանը, թե կա Հայաստան ադրբեջանական ներխուժման «անմիջական վտանգ», որը կարող է տեղի ունենալ մի քանի շաբաթից։
«Սա տեղի ունեցավ այն բանից հետո, երբ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը հայտարարեց, որ Ֆրանսիայի որոշումը՝ ռազմական օգնություն ուղարկել Հայաստանին, ավելի հավանական կդարձնի նոր հակամարտությունը:
Բալայանի հայտարարությունը Հայաստանի պաշտոնյաների կողմից տրված ամենակոնկրետ նախազգուշացումն է Ադրբեջանի ռազմական գործողությունների իրականացման ժամկետների վերաբերյալ, և այն մատնանշում է ներխուժումը կանխելու ունակ զինտեխնիկա ձեռք բերելու Երևանի աճող հուսահատությունը:
Միևնույն ժամանակ, Ալիևի մեկնաբանությունները հիշեցնում են ռուսական հռետորաբանությունը Ուկրաինային արևմտյան ռազմական աջակցության մասին ռուսական ներխուժումից առաջ՝ ազդարարելով Բաքվի ցանկությունը դանդաղեցնել կամ կանխել Հայաստանին արևմտյան աջակցությունը՝ կարճաժամկետ և երկարաժամկետ հեռանկարում հնարավոր ներխուժումը կենսունակ պահելու համար»,- նշել է  Stratfor-ը:

Stratfor коснулась заявления посла Армении в ЕС  об угрозе вторжения Азербайджана через несколько недель
Stratfor коснулась заявления посла Армении в ЕС об угрозе вторжения Азербайджана через несколько недель
Американская разведывательно-аналитическая компания Stratfor коснулась недавнего заявления посла Армении в ЕС Тиграна Балаяна о том, что существует «непосредственная угроза» азербайджанского вторжения в Армению, которое может произойти через несколько недель.
«Это произошло после того, как президент Азербайджана Ильхам Алиев заявил, что решение Франции отправить военную помощь  Армении сделает новый конфликт более, а не менее вероятным.
Заявление Балаяна является наиболее конкретным предупреждением, которое предоставили армянские официальные лица относительно сроков, когда могут материализоваться военные действия Азербайджана, и оно указывает на растущее отчаяние Еревана в получении военной техники, способной сдержать вторжение. Между тем, комментарии Алиева напоминают риторику России о военной поддержке Запада Украине до российского вторжения, сигнализируя о желании Баку замедлить или предотвратить усиление западной поддержки Армении, чтобы сохранить жизнеспособность потенциального вторжения в краткосрочной и долгосрочной перспективе», - отмечается в заметке Stratfor.