ՇՀԿ երկրների առաջնորդները գագաթնաժողովի արդյունքներով ստորագրել են Բիշքեկյան հռչակագիրը
ՇՀԿ երկրների առաջնորդները Ղրղզստանի մայրաքաղաքում անցկացված գագաթնաժողովի արդյունքներով ստորագրել են կազմակերպության 25-ամյակին նվիրված Բիշքեկյան հռչակագիրը։
Ստորագրվել են ՇՀԿ 25-ամյակին նվիրված Բիշքեկյան հռչակագիրը, ՇՀԿ անդամ պետությունների անվտանգության մարտահրավերներին և սպառնալիքներին հակազդելու Ունիվերսալ կենտրոնի մասին դրույթը, ՇՀԿ հակաթմրանյութային կենտրոնի գործադիր կոմիտեի մասին դրույթը, ինչպես նաև մի շարք այլ փաստաթղթեր։
Այս տարի Ղրղզստանը հյուրընկալում է Շանհայի համագործակցության կազմակերպության գագաթնաժողովը՝ կազմակերպությունում նախագահող երկրի կարգավիճակով։ ՇՀԿ և ՇՀԿ+ ձևաչափի շրջանակում անցկացվող միջոցառումներին մասնակցում են 17 երկրների և վեց միջազգային կազմակերպություերի ներկայացուցիչներ, այդ թվում՝ Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը, Չինաստանի նախագահ Սի Ծինփպինը, Հնդկաստանի վարչապետ Նարենդրա Մոդին։ Միջոցառումներն անցկացվում են Ղրղզստանի նախագահ Սադիր Ժապարովի նախագահությամբ։

Лидеры стран ШОС подписали Бишкекскую декларацию по итогам саммита
Лидеры стран ШОС подписали Бишкекскую декларацию 25-летия организации по итогам саммита в столице Киргизии.
Подписана Бишкекская декларация 25-летия ШОС, положение об Универсальном центре по противодействию вызовам и угрозам безопасности государств-членов ШОС, положение об исполнительном комитете Антинаркотического центра ШОС и ряд других документов.
Киргизия принимает саммит Шанхайской организации сотрудничества в роли председателя в организации в этом году. Мероприятия в рамках ШОС и формата ШОС+ посещают представители 17 стран и шесть международных организаций, в том числе президент России Владимир Путин, председатель КНР Си Цзиньпин, премьер-министр Индии Нарендра Моди. Мероприятия проходят под председательством президента Киргизии Садыра Жапарова.