Ռուսաստանը բանակցություններ է վարում Թեհրանի և Բաքվի հետ Ադրբեջանի տարածքով Հայաստան, այնուհետև Իրան էներգիա արտահանելու հնարավորության շուրջ
Ռուսաստանի էներգետիկայի նախարար Նիկոլայ Շուլգինովը հայտարարել է, որ Կրեմլը բանակցություններ է վարում Թեհրանի և Բաքվի հետ Ադրբեջանի տարածքով 300 ՄՎտ էլեկտրաէներգիա Հայաստան և հետագայում Իրան արտահանելու հնարավորության շուրջ՝ օգտագործելով առկա ենթակառուցվածքները, գրում է Փրայմ գործակալությունը։
«Այժմ մենք պարզապես դիտարկում ենք Ադրբեջանի տարածքով էլեկտրաէներգիա Հայաստան մատակարարելու հնարավորությունը, այնտեղից Իրան և, հնարավոր է, նաև այլ երկրներ: Առաջին փուլում մենք պայմանավորվում ենք Թեհրանի և Բաքվի հետ օգտագործել առկա ենթակառուցվածքները՝ առանց նոր շինարարության»,- նշել է Շուլգինովը։
Նա հավելել է, որ բանակցությունների բոլոր կողմերը շահագրգռված են այս նախագծով։
Ավելի վաղ Ռուսաստանի էներգետիկայի նախարարը և Ղազախստանի էներգետիկայի նախարարության ղեկավար Ալմասադամ Սաթկալիևը համաձայնագիր են ստորագրել նավթի տարանցման ծավալը մինչև 2033 թվականի վերջը տարեկան հասցնել 10 միլիոն տոննայի։
Կողմերը քննարկել են նաև էլեկտրաէներգիայի ոլորտում համագործակցությունը։ Մոսկվան պատրաստ է համատեղ նախագծեր իրականացնել էներգետիկ օբյեկտների կառուցման և արդիականացման, սարքավորումների արտադրության և մատակարարման ոլորտներում։

РФ обсуждает с Тегераном и Баку экспорт электроэнергии: рассматривается возможность поставки через Азербайджан в Армению
Глава Минэнерго РФ Николай Шульгинов заявил, что Кремль ведет переговоры с Тегераном и Баку о возможности экспорта 300 МВт электроэнергии через Азербайджан в Армению и далее в Иран с использованием имеющейся инфраструктуры, пишет агентство «Прайм».
«Сейчас мы рассматриваем просто возможность поставки электроэнергии через территорию Азербайджана в Армению, из нее — в Иран и, возможно, далее в другие страны. На первом этапе с Тегераном и Баку договариваемся использовать существующую инфраструктуру, без нового строительства», - отметил Шульгинов.
Он добавил, что все стороны переговоров заинтересованы в данном проекте.
Ранее министр энергетики России и глава Минэнерго Казахстана Алмасадам Саткалиев подписали соглашение с увеличением объема транзита нефти до 10 млн тонн ежегодно до конца 2033 года.
Стороны также обсудили сотрудничество в сфере электроэнергетики. Москва готова к реализации совместных проектов в сферах строительства и модернизации энергообъектов, производства и поставок оборудования.