Ռուսաստանում կկառուցվի աշխարհի ամենաբարձր շենքերից մեկը՝ տպագրված 3D տպիչով
Ռուսաստանում 3D տպիչով տպված շենքի առաջին նախագիծը պետական փորձաքննություն է անցել և շինարարության թույլտվություն ստացել, գրում է овый Взгляд-ը։
Շենքում կտեղակայվի Мелля բազմաֆունկցիոնալ սոցիալական և մշակութային կենտրոնը։ Շինարարությունը նախատեսվում է Թաթարստանի Հանրապետության Մալբագուշ գյուղում։
«Պետական փորձաքննությունը հաստատեց, որ շենքը կհամապատասխանի անվտանգության և հուսալիության բարձր շինարարական չափանիշներին», - ասում են Татнефти-ի շինարարության կազմակերպիչները: Նշվում է նաև, որ Ռուսաստանում այս տեխնոլոգիայի կիրառմամբ արդեն կառուցվել է մոտ 80 շենք, սակայն «Мелля»-ն կդառնա ամենաբարձրը ոչ միայն այս նախագծերի մեջ, այլև ամբողջ աշխարհում։
Շենքի բարձրությունը կկազմի 9,8 մետր։ Նախատեսվում է շենքում անցկացնել համերգներ, հանդիպումներ, ցուցահանդեսներ, ֆիլմերի ցուցադրություններ և մշակութային այլ միջոցառումներ։ Բացի այդ, շենքն արդեն ներառում է գրադարան, կոմպակտ մարզասրահ, բուժօգնության և մանկաբարձական կայան, փոստային բաժանմունքի և գյուղապետարանի տարածքներ։

В России построят одно из самых высоких зданий в мире, напечатанных на 3D-принтере
Первый в России проект здания, напечатанного на 3D-принтере, прошел государственную экспертизу и получил разрешение на строительство, пишет «Новый Взгляд».
В здании будет располагаться многофункциональный общественно-культурный центр «Мелля». Строительство планируется в селе Мальбагуш в республике Татарстан.
«Госэкспертиза подтвердила, что здание будет соответствовать высоким строительным критериям безопасности и надежности», — рассказали организаторы строительства из «Татнефти». Также отмечается, что в России по этой технологии построено уже порядка 80 зданий, однако ОКЦ «Мелля» станет самым высоким среди не только этих проектов, но и во всем мире.
Высота здания составит 9,8 метра. В здании планируется проводить концерты, встречи, выставки, кинопоказы и другие культурные мероприятия. Ко всему прочему в здании уже предусмотрены библиотека, компактный спортивный зал, фельдшерско-акушерский пункт, помещение для почты и администрации села.