Ռուսաստանում եւ Բելառուսում կարգելափակեն https անվտանգ միացման կապը
GeoTrust, Sectigo, DigiCert, Thawte և Rapid ընկերությունները այլևս չեն թողարկի հավաստագրեր ռուսական և բելառուսական կայքերի համար և թարմացնեն գոյություն ունեցողները։
Ուկրաինայի թվային վերափոխման նախարարության նախաձեռնությամբ, Ռուսաստանի Դաշնությանում և Բելառուսում դադարել են աշխատել հիմնական ընկերություններ, որոնք վեբ կայքերի համար տալսի են SSL եւ TLS անվտանգության վկայագրեր, հայտնել Է ուկրաինական գերատեսչության ղեկավար Միխայիլ Ֆյոդորովը։
Այժմ, Նախարարի խոսքով, ընկերություններն այլեւս հավաստագրեր չեն թողարկի ռուսական եւ բելառուսական կայքերի համար եւ նորացնեն գոյություն ունեցողները: Համապատասխանաբար, նրանք ավտոմատ կերպով կդառնան վտանգավոր բոլոր օգտագործողների համար, եւ բրաուզերների ամբողջ աշխարհում կարգելափակեն դրանք։

В России и Беларуси заблокируют протокол безопасного соединения https
Компании GeoTrust, Sectigo, DigiCert, Thawte и Rapid больше не будут выпускать сертификаты для российских и белорусских сайтов и обновлять существующие.
По инициативе Министерства цифровой трансформации Украины, в РФ и Беларуси перестали работать основные компании, которые выдают сертификаты безопасности SSL и TLS для вебсайтов, а именно GeoTrust, Sectigo, DigiCert, Thawte, Rapid. Об этом во вторник, 15 марта, сообщил глава украинского ведомства Михаил Федоров.
Отмечается, что наличие упомянутых сертификатов безопасности означает, что ресурсы надежно защищены и можно передавать свои персональные данные. Например, предоставить реквизиты карты, чтобы они вводились автоматически, когда вы хотите что-то приобрести.
Теперь, по словам министра, компании больше не будут выпускать сертификаты для российских и белорусских сайтов и обновлять существующие. Соответственно, они автоматически станут опасными для всех пользователей, а браузеры по всему миру их будут блокировать.