Ռուսաստանի ԱԳՆ-ն արձագանքել է Ադրբեջանի կողմից Լեռնային Ղարաբաղի վերաբերյալ արված հայտարարությանը
Ռուսաստանի ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան մեկնաբանել է Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարության հայտարարությունը, որում, ըստ էության, կոչ էր արվում ռուսական կողմին ձեռնպահ մնալ «Լեռնային Ղարաբաղ» եզրույթի հիշատակումից։
Պատասխանելով համապատասխան հարցին՝ Զախարովան ուշադրություն է հրավիրել նման դիրքորոշման հակասականության վրա։ Նրա խոսքով՝ նման հայտարարություններ են հնչում այն ֆոնին, երբ պաշտոնական Բաքուն պարբերաբար արտահայտվում է Ռուսաստանի նոր սուբյեկտներին առնչվող հարցերի շուրջ՝ շարունակելով դրանք դիտարկել որպես Ուկրաինայի մաս։
Նա ընդգծել է, որ Ռուսաստանը, այդ թվում՝ անձամբ Ռուսաստանի Դաշնության նախագահ Վլադիմիր Պուտինը, առանցքային դերակատարում են ունեցել Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման գործում։ Դիվանագետի խոսքով՝ Մոսկվայի ջանքերն այս ուղղությամբ եղել են հետևողական և իրականացվել են տասնամյակների ընթացքում (սկսած 1990-ական թվականներից)։
Զախարովան նշել է, որ հենց այդ ջանքերի շնորհիվ է հաջողվել արյունահեղության դադարեցման հասնել 2020 թվականի աշնանը։ Նա հիշեցրել է, որ շուրջ չորս տարի ռուսական խաղաղապահ զորակազմն ապահովել է տարածաշրջանում հրադադարի ռեժիմի պահպանումը։
Նրա խոսքով՝ Ռուսաստանի մասնակցությունը կարևոր գործոն է դարձել հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների կարգավորման ներկայիս փուլի մեկնարկի համար։ Ինչպես ընդգծել է ՌԴ ԱԳՆ ներկայացուցիչը, այս գործընթացը զարգանում է առանցքային ուղղություններով՝ 2020-2022 թվականներին բարձր մակարդակով ձեռք բերված եռակողմ պայմանավորվածությունների հիման վրա։
Զախարովան ուշադրություն է հրավիրել նաև 2022 թվականի հոկտեմբերի 6-ին Պրահայում Եվրոպական միության հովանու ներքո կայացած գագաթնաժողովի արդյունքներին։ Դրա արդյունքում ընդունված համատեղ հայտարարության մեջ ամրագրվել է Հայաստանի և Ադրբեջանի կողմից միմյանց տարածքային ամբողջականության ճանաչումը, ինչն արվել է ՄԱԿ-ի կանոնադրությանը և 1991 թվականի Ալմա-Աթայի հռչակագրին համապատասխան ձևով։
Նա նշել է, որ վերջին տարիներին Բաքուն և Երևանը նախընտրում են ուղիղ երկխոսություն վարել (առանց միջնորդների) և Ռուսաստանը ըմբռնումով է մոտեցել այդ մոտեցմանը։ Միևնույն ժամանակ, Մոսկվան յուրաքանչյուր փուլում աջակցել է երկու կողմերի կառուցողական քայլերին։ Դրանք ուղղված են Հարավային Կովկասում կայուն խաղաղության և կայունության հաստատմանը։
Զախարովան առանձնահատուկ կերպով մատնանշել է 2025 թվականի օգոստոսին Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև խաղաղության և միջպետական հարաբերությունների հաստատման մասին համաձայնագրի տեքստի նախաստորագրման կարևորությունը։ Նրա խոսքով՝ Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի կարգավորման թեմայի ավարտը ինստիտուցիոնալ տեսանկյունից ամրագրվել է ԵԱՀԿ որոշմամբ, համաձայն որի՝ 2025 թվականի դեկտեմբերի 1-ից սկսել են լուծարվել Մինսկի գործընթացի կառույցները։ Այս որոշմանը կողմ է արտահայտվել նաև Մոսկվան։
Միևնույն ժամանակ, ՌԴ ԱԳՆ ներկայացուցիչն ընդգծել է, որ առջևում դեռևս մեծածավալ աշխատանք կա: Մասնավորապես, խոսքը լիարժեք խաղաղության պայմանագրի ստորագրման, տարածաշրջանում տրանսպորտային և տնտեսական կապերի վերականգնման, պետական սահմանի սահմանազատման ու սահմանագծման, ինչպես նաև Հայաստանի և Ադրբեջանի ժողովուրդների միջև փոխադարձ վստահության ամրապնդման մասին է:
Ռուսաստանը, նրա խոսքով, մտադիր է այսուհետ ևս աջակցություն ցուցաբերել կողմերին բոլոր այս ուղղություններով՝ այնքանով, որքանով դա պահանջված կլինի Բաքվի և Երևանի կողմից:
Եզրափակելով՝ Զախարովան նշել է, որ կարգավորման ներկայիս փուլը պահանջում է ձեռք բերված արդյունքների ամրապնդում՝ հույս հայտնելով, որ հարաբերությունների կարգավորման գործընթացն իսկապես անդառնալի բնույթ կկրի՝ այդ արտահայտության բացառապես դրական իմաստով:

МИД РФ отреагировал на заявление Азербайджана о Нагорном Карабахе
Официальный представитель МИД России Мария Захарова прокомментировала заявление Министерства иностранных дел Азербайджана, в котором фактически содержался призыв к российской стороне воздержаться от упоминаний Нагорного Карабаха.
Отвечая на соответствующий вопрос, Захарова обратила внимание на противоречивость подобной позиции. По ее словам, подобные заявления звучат на фоне того, что официальный Баку регулярно высказывается по вопросам, связанным с новыми российскими субъектами, продолжая рассматривать их как часть Украины.
Она подчеркнула, что Россия, в том числе лично президент Российской Федерации Владимир Путин, сыграла ключевую роль в урегулировании Нагорно-Карабахского конфликта. По словам дипломата, усилия Москвы на этом направлении велись последовательно на протяжении десятилетий, начиная с 1990-х годов.
Именно благодаря этим усилиям, отметила Захарова, удалось добиться прекращения кровопролития осенью 2020 года. Она напомнила, что в течение почти четырех лет российский миротворческий контингент обеспечивал поддержание режима прекращения огня в регионе.
По ее словам, участие России стало важным фактором для запуска текущего этапа армяно-азербайджанской нормализации. Этот процесс, как подчеркнула представитель МИД РФ, развивается по ключевым направлениям на основе трехсторонних договоренностей на высшем уровне, достигнутых в период с 2020 по 2022 годы.
Захарова также обратила внимание на итоги саммита под эгидой Европейского союза, состоявшегося 6 октября 2022 года в Праге. В совместном заявлении, принятом по его итогам, было зафиксировано признание Арменией и Азербайджаном территориальной целостности друг друга в соответствии с Уставом ООН и Алматинской декларацией 1991 года.
Она отметила, что в последние годы Баку и Ереван предпочитают вести прямой диалог без посредников, и Россия с пониманием отнеслась к такому подходу. При этом Москва на каждом этапе поддерживала конструктивные шаги обеих сторон, направленные на достижение устойчивого мира и стабильности на Южном Кавказе.
Отдельно Захарова указала на важность парафирования в августе 2025 года текста соглашения об установлении мира и межгосударственных отношений между Азербайджаном и Арменией. По ее словам, завершение темы нагорно-карабахского урегулирования было институционально оформлено решением ОБСЕ о ликвидации институтов Минского процесса с 1 декабря 2025 года, которое было поддержано Москвой.
В то же время представитель МИД РФ подчеркнула, что впереди остается значительный объем работы. В частности, речь идет о подписании полноценного мирного договора, восстановлении транспортных и экономических связей в регионе, делимитации и демаркации государственной границы, а также укреплении взаимного доверия между народами Армении и Азербайджана.
Россия, по ее словам, намерена и далее оказывать сторонам содействие по всем этим направлениям — в той степени, в какой это будет востребовано Баку и Ереваном.
В завершение Захарова отметила, что нынешний этап урегулирования требует закрепления достигнутых результатов, выразив надежду, что процесс нормализации приобретет действительно необратимый характер — исключительно в позитивном смысле этого слова.