Իսրայելը և ՀԱՄԱՍ-ը համաձայնել են գերիների փոխանակմանը և մեկ ամսով զինադադարին. Reuters
Իսրայելը և պաղեստինյան ՀԱՄԱՍ շարժումը սկզբունքային համաձայնության են հասել մեկ ամսվա ընթացքում հրադադարի ռեժիմի շրջանակներում գերիների և բանտարկյալների փոխանակման շուրջ, սակայն ՀԱՄԱՍ-ը արգելակում է հետագա բանակցությունները, հայտնում է Reuters գործակալությունը ՝ հղում անելով երեք իրազեկ աղբյուրների:
Անանուն պաշտոնյայի խոսքով ՝ ԱՄՆ-ի, Կատարի եւ Եգիպտոսի հովանու ներքո հրադադարի մասին բանակցությունների վերջին փուլը սկսվել է դեկտեմբերի 28-ին, Այդ պահից հաջողվել է համաձայնության գալ հրադադարի տեւողության շուրջ ՝ մոտավորապես 30 օր:
"Իսրայելն ու ՀԱՄԱՍ - ը սկզբունքորեն համաձայն են, որ իսրայելցի պատանդների փոխանակումը պաղեստինցի բանտարկյալների հետ կարող է տեղի ունենալ մեկ ամսով հրադադարի ռեժիմի շրջանակներում", - ասված Է գործակալության հաղորդագրության մեջ:
Նշվում է, որ ՀԱՄԱՍ-ը հրաժարվում է բանակցություններում առաջ շարժվել, քանի դեռ չեն համաձայնեցվել մշտական հրադադարի պայմանները:

Reuters: Израиль и ХАМАС согласились на обмен пленных и перемирие на месяц
Израиль и палестинское движение ХАМАС достигли принципиального согласия об обмене пленных и заключенных в рамках режима прекращения огня в течение месяца, однако ХАМАС тормозит дальнейшие переговоры, передает агентство Рейтер со ссылкой на три осведомленных источника.
По словам неназванного официального лица, последний раунд переговоров под эгидой США, Катара и Египта о режиме прекращения огня начался 28 декабря, с того момента удалось договориться по продолжительности перемирия приблизительно в 30 дней.
"Израиль и ХАМАС принципиально согласны с тем, что обмен израильских заложников на палестинских заключенных может состояться в рамках режима прекращения огня на месяц", - говорится в сообщении агентства.
Отмечается, что ХАМАС при этом отказывается продвигаться в переговорах дальше, пока не будут согласованы условия постоянного прекращения огня.