ՌԴ ՆԳՆ-ն հետախուզում է սկսել Եկատերինբուրգում ադրբեջանական սփյուռքի ղեկավար Շիխլինսկու նկատմամբ
Եկատերինբուրգում ադրբեջանական սփյուռքի ղեկավար Շահին Շիխլինսկին հետախուզման մեջ է գտնվում՝ քրեական հոդվածի հիման վրա։ Այս մասին հայտնում է տարածաշրջանի ՆԳՆ Գլխավոր վարչության տվյալների բազան։
«Հետախուզման հիմք․ հետախուզվում է Քրեական օրենսգրքի հոդվածով»,- ասված է նյութերում։
Ավելի վաղ ՌԴ Քննչական կոմիտեի Սվերդլովսկի մարզի քննչական վարչության մամուլի ծառայությունից հայտնել են, որ Եկատերինբուրգում կանխվել է էթնիկ խմբավորման գործունեությունը, որն ըստ քննության վարկածի, առնչություն է ունեցել 2001, 2010 և 2011 թվականներին տեղի ունեցած մի շարք սպանությունների հետ։ Նախնական տվյալներով՝ գործի ֆիգուրանտներից մեկը մահացել է սրտի անբավարարությունից։ Երկրորդ անձի մահվան պատճառները պարզվում են։ Եկատերինբուրգի դատարանը կալանավորել է Այազ, Ակիֆ, Բաքիր և Մազահիր Սաֆարովներին և Ախլիման Գյանջիևին։ Բացի այդ, իշխանության ներկայացուցչի նկատմամբ բռնություն գործադրելու գործով կալանավորվել է Եկատերինբուրգում ադրբեջանական սփյուռքի ղեկավարի որդին՝ Մութվալի Շիխլինսկին։
ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովայի խոսքերով՝ Ադրբեջանի ԱԳՆ հրավիրված Ռուսաստանի գործերի ժամանակավոր հավատարմատար Պյոտր Վոլոկովը անհրաժեշտ պարզաբանումներ է տվել իրավիճակի վերաբերյալ։ ՌԴ նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը նշել է, որ կարևոր է շարունակել Եկատերինբուրգում ադրբեջանական ծագում ունեցող անձանց ձերբակալման պատճառների ու բնույթի վերաբերյալ պարզաբանումների աշխատանքը։ Բաքուն բողոք է հայտնել ուժայինների գործողությունների կապակցությամբ, իսկ ադրբեջանական կողմի նախաձեռնությամբ չեղարկվել են մշակութային և որոշ այլ միջոցառումներ։ Կրեմլում ընդգծել են, որ Մոսկվան ցավում է Բաքվի նման որոշումների համար։

Главу азербайджанской диаспоры в Екатеринбурге объявили в розыск
Глава азербайджанской диаспоры в Екатеринбурге Шахин Шыхлински объявлен в розыск, основанием для розыска является уголовная статья. Об этом сообщается в базе ГУ МВД по региону.
«Основание для розыска: разыскивается по статье УК», - говорится в материалах.
Ранее в пресс-службе следственного управления СК РФ по Свердловской области сообщили, что в Екатеринбурге пресекли деятельность этнической группировки, причастной, по версии следствия, к ряду убийств в 2001, 2010 и 2011 годах. По предварительным данным, один из фигурантов умер в результате сердечной недостаточности. Причины смерти второго лица устанавливаются. Суд в Екатеринбурге заключил под стражу Аяза, Акифа, Бакира и Мазахира Сафаровых, Ахлимана Гянджиева. Кроме того, арестован по делу о насилии над представителем власти сын главы азербайджанской диаспоры в Екатеринбурге Мутвалы Шыхлински.
По словам официального представителя МИД РФ Марии Захаровой, приглашенный в МИД Азербайджана временный поверенный в делах России Петр Волоковых дал необходимые разъяснения по ситуации. Пресс-секретарь президента РФ Дмитрий Песков отметил, что работу по разъяснению Баку причин и характера задержания выходцев из Азербайджана в Екатеринбурге важно продолжать. В Баку выразили протест по поводу действий силовиков, по инициативе азербайджанской стороны были отменены культурные и некоторые другие мероприятия с РФ. В Кремле подчеркнули, что Москва сожалеет о таких решениях Баку.