ՌԴ-ն արձագանքել է Ուկրաինային գազ մատակարարելու Ադրբեջանի որոշմանը
Պետդումայի ԱՊՀ գործերի կոմիտեի նախագահի առաջին տեղակալ Կոնստանտին Զատուլինը «Lenta.ru»-ի հետ զրույցում հայտարարել է, որ Ադրբեջանից Ուկրաինա գազի մատակարարումներն ակնհայտորեն ուղղված են Կիևին աջակցելուն։
Պատգամավորի խոսքով՝ Բաքվում նման քայլերը կարող են բնորոշվել որպես բազմավեկտոր քաղաքականություն, սակայն վերջին շրջանում ավելի ու ավելի են ուժեղանում այն վեկտորները, որոնք զուգահեռ չեն ռուսական քաղաքականությանը։
«Ուկրաինային գազ մատակարարելու մասին որոշումն ակնհայտորեն ուղղված է վերջինիս աջակցելուն։ Հենց այդպես էլ պետք է գնահատել այդ որոշումը՝ որպես նույն այն ուղղության շարունակություն, որն արդեն իսկ մի շարք բացահայտումների է հանգեցրել Ադրբեջանի նկատմամբ», - նշել է Զատուլինը։
Նա հավելել է, որ Ադրբեջանը չի հրաժարվում Ռուսաստանի հետ հարաբերություններում շահեր փնտրելուց, սակայն այժմ այդ որոնումները դառնում են երկրորդական։ Առաջին պլան է մղվում ծրագիր, որով նա պետք է «իրեն ներկայացնի մի երկիր, որը Ռուսաստանի հետ դաշնակից չէ և որը ոչ մի կերպ չի սահմանափակում իրեն նրա հակառակորդների և թշնամիների հետ հարաբերություններում», - հավելել է Զատուլինը։
Ավելի վաղ ուկրաինական «Нафтогаз» ընկերության ղեկավար Սերգեյ Կորեցկին հայտնել է, որ Ուկրաինան առաջին անգամ Ադրբեջանից գազ կներմուծի Տրանսբալկանյան միջանցքով։

В РФ отреагировали на решение Азербайджана поставлять газ на Украину
Первый заместитель председателя комитета Госдумы по делам СНГ Константин Затулин заявил в беседе с «Лентой.ру», что поставки азербайджанского газа на Украину явно направлены на поддержку Киева.
По словам депутата, в Баку могут называть такие шаги многовекторной политикой, но в последнее время все больше усиливаются векторы, которые перпендикулярны российской политике.
«Решение о том, чтобы поставлять газ на Украину, явно направлено на то, чтобы поддержать Украину. Так и надо оценивать это решение, как продолжение того самого курса, который уже привел к целому ряду открытий у нас, по крайней мере, в отношении Азербайджана», — отметил Затулин.
Он добавил, что Азербайджан не отказывается от поисков выгоды от отношений с Россией, но теперь эти поиски становятся второстепенными. На первый план выходит желание показать себя «как страну, которая ведет себя по отношению к России как минимум не по-союзнически, которая никак не ограничивает себя в сношениях с ее противниками и врагами», добавил Затулин.
До этого глава украинской компании «Нафтогаз» Сергей Корецкий сообщил, что Украина впервые импортирует газ из Азербайджана по Трансбалканскому коридору.