ՌԴ միջուկային ուժերի արձակման կայանքների 95%-ը պատրաստ է մարտական կիրառման
Ներկայումս Ռուսաստանի ցամաքային ռազմավարական միջուկային ուժերի գրեթե բոլոր մեկնարկային կայանքները, ավելի քան 95 տոկոսը, մարտական կիրառման մշտական պատրաստության մեջ են: Այս մասին հայտարարել Է ՌԴ Զինված ուժերի գլխավոր շտաբի պետ Վալերի Գերասիմովը:
"Ցամաքային ռազմավարական միջուկային ուժերում արձակման կայանքների ավելի քան 95 տոկոսը մարտական կիրառման մշտական պատրաստվածություն է պարունակում", - ասել է Գերասիմովը:
ՌԴ գլխավոր շտաբի ղեկավարի խոսքով ՝ ռուսական բանակում շարունակվում է վերազինումը "Յարս" հրթիռային համալիրներով, ինչպես նաեւ պատրաստ են "Ավանգարդ" հրթիռային համալիրի արձակման կայանքները։
"Բացի այդ, մոտ ժամանակներս Ռուսաստանի ծովային միջուկային ուժերը սպառազինության մեջ կստանան եւս մեկ ատոմային սուզանավ, որը հագեցած է "Բուլավա"բալիստիկ հրթիռներով ։ Ընդհանուր առմամբ, Ռուսաստանի միջուկային եռյակի վիճակն ապահովում է զսպման խնդիրների լուծումը",- հավելել է Գերասիմովը:

95% пусковых установок ядерных сил РФ  готовы к боевому применению: Герасимов
В настоящее время почти все пусковые установки наземных стратегических ядерных сил России, более 95 процентов, находятся в постоянной готовности к боевому применению. Об этом заявил начальник Генштаба Вооруженных сил РФ Валерий Герасимов
«В наземных стратегических ядерных силах более 95% пусковых установок содержится в постоянной готовности к боевому применению», — сказал Герасимов.
По словам главы Генштаба РФ, в российской армии продолжается перевооружение на ракетные комплексы «Ярс», а также готовы пусковые установки ракетного комплекса «Авангард».
«Кроме того, в ближайшее время морские ядерные силы России получат на вооружение еще один атомный подводный крейсер, оснащенный баллистическими ракетами «Булава». В целом состояние ядерной триады России обеспечивает решение задач сдерживания», — добавил Герасимов.