ՌԴ կառավարությունը պարզեցրել է միջազգային փոխադրումներին ռուսաստանյան ընկերությունների թույլտվության ընթացակարգը
Ռուսաստանի վարչապետ Միխայիլ Միշուստինը որոշում է ստորագրել, որը պարզեցնում է միջազգային ավտոփոխադրումներին ռուսաստանյան տրանսպորտային ընկերությունների թույլտվության ընթացակարգը։ Ռուսաստանի կառավարությունը նշել է, որ նման որոշումը կնվազեցնի բիզնեսի ծախսերը և կմեծացնի արտաքին առևտրի ծավալները, գրում է «Կոմերսանտը»։
Նոր որոշման համաձայն, սեպտեմբերի 1-ից միջազգային ավտոփոխադրումներին ռուսաստանյան տրանսպորտային ընկերությունների թույլտվության ծառայությունների մատուցման ժամկետը 20-ից կնվազի 5 աշխատանքային օրվա։
Նաև սեպտեմբերից կկրճատվի փաստաթղթերի քանակը, որոնք պետք է ներկայացվեն թույլտվություն ստանալու համար։ Կախված որոշակի բեռների փոխադրողների պահանջներից՝ տրանսպորտային ընկերությունները կկարողանան մեկից երեք փաստաթուղթ ուղարկել Ռոստրանսնադզոր։ Մնացածը կարելի է ձեռք բերել միջգերատեսչական էլեկտրոնային փոխգործակցության համակարգի շրջանակներում։
2023 թվականին ՌԴ ավտոմոբիլային փոխադրումների աճ է գրանցվել, առաջին հերթին՝ ներքին հաղորդակցման մեջ։ Միևնույն ժամանակ դանդաղել է առևտրային փոխանակումը Վրաստանի և Հայաստանի հետ, որի ցուցանիշները 2022 թվականին ակտիվորեն աճում էին։ Բարդացել է նաև Ղազախստանի հետ շփումը։ Բելառուսը մնում է արտաքին փոխադրումների առաջատարը, Չինաստանի հետ հաղորդակցությունն աճում է երեք անգամ։

Правительство РФ упростило процедуру допуска российских компаний к международным перевозкам
Премьер-министр России Михаил Мишустин подписал постановление, согласно которому упрощается процедура допуска российских транспортных компаний к международным автоперевозкам. В правительстве РФ отметили, что такое решение позволит снизить издержки бизнеса и увеличить объемы внешней торговли, передает «Коммерсантъ».
Согласно новому постановлению, с 1 сентября срок предоставления услуги для получения допуска российских транспортных компаний к международным автоперевозкам сократится с 20 до 5 рабочих дней.
Также с сентября сократится число документов, которые необходимо представлять для получения допуска. В зависимости от требований, предъявляемых к перевозчикам тех или иных грузов, транспортные компании смогут отправлять в Ространснадзор от одного до трех документов. Остальные могут быть получены в рамках системы межведомственного электронного взаимодействия.
В 2023 году был зафиксирован рост российских автомобильных перевозок — прежде всего во внутреннем сообщении. При этом товарообмен с Грузией и Арменией, показатели которого активно росли в 2022 году, затормозился. Осложнилось сообщение и с Казахстаном. Лидером по внешним перевозкам остается Беларусь, растет втрое сообщение с Китаем.