Քադրի Սիմսոնը Բաքվում այցելել է Ալիևին
Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևն ընդունել է էներգետիկայի հարցերով Եվրամիության հանձնակատար Քադրի Սիմսոնին, ով մասնակցում է Հարավային գազային միջանցքի խորհրդատվական խորհրդի 10-րդ նախարարական հանդիպմանը և Կանաչ էներգետիկայի խորհրդատվական խորհրդի 2-րդ նախարարական հանդիպմանը։ Այս մասին հայտնում է APA գործակալությունը՝ հղում անելով ԱՀ նախագահի մամուլի ծառայությանը։ Հանդիպման մանրամասները դեռ չեն հաղորդվում։
Ելույթ ունենալով նախարարների հանդիպման ժամանակ՝ Ալիևն ասել է, որ «Հարավային գազային միջանցքը գործում է արդեն երեք տարի։ Սա հաջողության պատմություն է: Սա եվրասիական տարածքում խոշորագույն ենթակառուցվածքային նախագծերից մեկն է»։
Նրա խոսքով, բնական գազի արդյունահանումը կսկսվի հաջորդ տարվա առաջին եռամսյակում Ազերի-Չիրագ-Գյունեշլի բլոկի խորջրյա հատվածի զարգացման նախագծի շրջանակներում: Սա շատ հեռանկարային կառույց է՝ պաշարների շատ մեծ ծավալով, պարզաբանել է Ալիեւը։ Նշելով, որ Ազերի-Չիրագ-Գյունաշլին երկար ժամանակ եղել է մեր նավթի արտահանման հիմնական աղբյուրը, Ալիևը նշել է, որ հանքավայրի այս բլոկը Շահ Դենիզ և Ափշերոն հանքավայրերի հետ միասին կդառնա ադրբեջանական գազի մատակարարման լրացուցիչ աղբյուր։
Հիշեցնենք, որ հանդիպումն ընթանում է Եվրախորհրդարանի՝ Հայաստանի դեմ ագրեսիան կանխելու նպատակով Ադրբեջանի վրա ճնշում գործադրելու նախաձեռնության ֆոնին, մասնավորապես, նախօրեին առաջարկվել էր պատժամիջոցներ կիրառել նման ագրեսիայի դեպքում։
Ավելի վաղ Ալիեւը սպառնացել էր դուրս գալ Եվրախորհրդից, եթե ԵԽԽՎ-ում ադրբեջանական պատվիրակության լիազորությունները չվերականգնվեն։ Եվրոպացի պաշտոնյաների դիրքորոշումը, ինչպիսիք են Կադրի Սիմսոնը և Ուրսուլա ֆոն դեր Լայենը, որոնք Բաքվում Ալիևի գովքն էին անում, միայն խրախուսում է Ալիևի բռնապետական ​​ռեժիմը և հաստատում անպատժելիությունը:

Кадри Симсон в Баку в гостях у Алиева
Президент Азербайджана Ильхам Алиев принял комиссара Европейского союза по вопросам энергетики Кадри Симсон, принимающую участие в 10-м министерском заседании в рамках Консультативного совета Южного газового коридора и 2-м министерском заседании в рамках Консультативного совета по зеленой энергии. Об этом АПА передает со ссылкой на пресс-службу президента АР. Подробности встречи пока не сообщаются.
Выступая на министерством заседании, Алиев заявил, что «Южный газовый коридор работает уже три года. Это история успеха. Это один из крупнейших инфраструктурных проектов на евразийском пространстве». По его словам, в первом квартале следующего года начнется добыча природного газа в рамках проекта по освоению глубоководной части блока «Азери-Чираг-Гюнешли». Это очень перспективная структура с очень крупным объемом залежей, уточнил Алиев. Заявив, что «Азери-Чираг-Гюнешли» уже долгое время является основным источником экспорта нашей нефти, Алиев отметил, что этот блок месторождения станет дополнительным источником поставок азербайджанского газа наряду с месторождениями «Шахдениз» и «Абшерон».
Напомним, что заседание проходит на фоне инициативы Европейского парламента оказать давление на Азербайджан для предотвращения агрессии в отношении Армении, в частности, накануне было предложено применить санкции в случае подобной агрессии.
Ранее Алиев пригрозил выходов из СЕ в случае, если полномочия азербайджанской делегации в ПАСЕ не будут восстановлены. Позиция европейских чиновников, таким как Кадри Симсон и Урсула фон дер Ляйен, спевшая в Баку дифирамбы Алиеву, только воодушевляют диктаторский режим Алиева и подтверждают безнаказанность.