Պուտինը շատ անելիքներ ունի և հաստատ հիմա դրա ժամանակը չունի. Կրեմլը՝ 2024-ին նախագահի պաշտոնում առաջադրման մասին
Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինն այժմ ընտրական գործընթացների ժամանակը չունի, ասել է նրա մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը։ Վերջինիս խոսքով՝ 2024 թվականին Ռուսաստանի նախագահի պաշտոնում Պուտինի առաջադրման մասին խոսելը «մի քիչ վաղաժամ է»:
«Ընթացիկ տարվա վերջին ավելի մոտ՝ այս տարվա երկրորդ կիսամյակի կեսերին, այսպես թե այնպես, մենք մտնելու ենք ընտրական շրջան։ Առայժմ չկան նախընտրական կամ ընտրական տրամադրություններ՝ Պուտինը շատ անելիքներ ունի։ Նա հաստատ հիմա դրա ժամանակը չունի»,- ասել է Պեսկովը «Իզվեստիա» թերթին տված հարցազրույցում՝ խորհուրդ տալով «համբերել»:
Փետրվարի 21-ին Դաշնային ժողովում իր ելույթի ժամանակ Պուտինը հայտարարել է, որ 2024 թվականի նախագահական ընտրությունները կանցկացվեն «բոլոր ժողովրդավարական ընթացակարգերի պահպանմամբ»։ Սպասվում է, որ Ռուսաստանում նախագահական ընտրությունները կկայանան 2024 թվականի մարտի 17-ին։

Песков: преждевременно говорить об участии Путина в президентских выборах 2024 года
Президенту России Владимиру Путину сейчас не до электоральных процедур, сообщил его пресс-секретарь Дмитрий Песков. По его словам, говорить о выдвижении кандидатуры Владимира Путина на пост президента России в 2024 году «чуть-чуть преждевременно».
«Ближе к концу, к середине второй половины текущего года мы с вами так или иначе будем вступать в электоральный сезон. Пока никаких предвыборных или электоральных настроений нет — у Путина дел много. Ему сейчас точно не до этого»,— сказал Дмитрий Песков в интервью газете «Известия». Он порекомендовал «набраться терпения».
Во время послания Федеральному собранию 21 февраля Владимир Путин заявил, что президентские выборы 2024 года состоятся «с соблюдением всех демократических процедур». Ожидается, что выборы президента России состоятся 17 марта 2024 года.