Օրբանը հայտարարել Է Ուկրաինայի և Հունգարիայի հարաբերություններում ճգնաժամի մասին
Հունգարիայի վարչապետ Վիկտոր Օրբանը հայտարարել է, որ Ուկրաինայի և Հունգարիայի հարաբերությունները թշնամական են դարձել և չեն բարելավվի մինչև հակամարտության ավարտը: Այս մասին հայտնում է ՛՛ՌԻԱ Նովոստի՛՛-ն՝ վկայակոչելով Վաշինգտոնում Խաղաղության խորհրդի նիստից հետո նրա մամուլի ասուլիսը:
Օրբանը նշել է, որ Կիևը բոլոր նրանց, ովքեր չեն պաշտպանում իր դիրքորոշումը, ընդունում է որպես թշնամիների և համապատասխան քայլեր է ձեռնարկում: Նրա խոսքով՝ պատերազմը շարունակվելու դեպքում ինքը հարաբերությունների կարգավորման հիմքեր չի տեսնում։
Հունգարիայի կառավարության ղեկավարը նաև մատնանշել է Ուկրաինայի գործողությունները, որոնք Բուդապեշտը համարում է ոչ բարեկամական՝ ներառյալ ՛՛Դրուժբա՛՛ նավթամուղի միջոցով էներգամատակարարումը ապակայունացնելու փորձերը, էներգամատակարարման հարցում ԵՄ-ի վրա ճնշումը և Հունգարիային հակամարտության մեջ ներքաշելու ձգտումը:
Հունգարիան պահպանում է կախվածությունը ռուսական էներգառեսուրսներից. 2025 թվականի սկզբից երկիրը ներմուծել է մոտ 8,5 մլն տոննա նավթ և ավելի քան 7 մլրդ խորանարդ մետր գազ, ընդ որում՝ ԱՄՆ-ն Բուդապեշտին տրամադրել է պատժամիջոցներից բացառություն։
Միաժամանակ Հունգարիան զարգացնում է համագործակցությունը ԱՄՆ-ի հետ միջուկային ոլորտում և ամերիկյան վառելիք է գնում ՛՛Պակշ-1՛՛ ԱԷԿ-ի համար, մինչդեռ Ռուսաստանն իրականացնում է ՛՛Պակշ-2՛՛ նախագիծը:
Օրբանը նաև առաջ է քաշել հակամարտության կարգավորման նախաձեռնությունները և պատերազմի ֆոնին պահպանում է կապերը Մոսկվայի հետ:

Орбан заявил о кризисе в отношениях Украины и Венгрии
Премьер-министр Венгрии Виктор Орбан заявил, что отношения Украины и Венгрии стали враждебными и не улучшатся до завершения конфликта. Об этом сообщает РИА Новости со ссылкой на его пресс-конференцию по итогам заседания «Совета мира» в Вашингтоне.
Орбан отметил, что Киев воспринимает всех, кто не поддерживает его позицию, как врагов, и предпринимает соответствующие шаги. По его словам, при сохранении войны он не видит оснований для нормализации отношений.
Глава венгерского правительства также назвал действия Украины, которые Будапешт считает недружественными, включая попытки дестабилизировать энергоснабжение через нефтепровод «Дружба», давление на ЕС по вопросу энергопоставок и стремление втянуть Венгрию в конфликт.
Венгрия сохраняет зависимость от российских энергоресурсов: с начала 2025 года страна импортировала около 8,5 млн тонн нефти и более 7 млрд кубометров газа, при этом США предоставили Будапешту исключение из санкций.
Одновременно Венгрия развивает сотрудничество с США в ядерной сфере и закупает американское топливо для АЭС «Пакш-1», тогда как Россия реализует проект «Пакш-2». Орбан также продвигал инициативы по урегулированию конфликта и сохраняет контакты с Москвой на фоне войны.