Նավալնիի մահվան հետ կապված քննիչները ստուգում են իրականացնում կալանավայրում
Քննիչները հետաքննություն են սկսել գաղութում Ալեքսեյ Նավալնիի մահվան փաստով։ Այս մասին ՏԱՍՍ-ին հայտնել են Յամալո-Նենեց ինքնավար օկրուգի քննչական կոմիտեի Քննչական վարչության մամուլի ծառայությունից։
«Ռուսաստանի Քննչական կոմիտեի Յամալո-Նենեցյան ինքնավար օկրուգի քննչական վարչությունը կազմակերպել է դատավարական հետաքննություն թիվ 3 Քրեական գաղութում Նավալնի Ա.Ա.-ի մահվան փաստով: Օրենքով սահմանված կարգով ձեռնարկվում են մի շարք քննչական և օպերատիվ միջոցառումներ՝ դեպքի բոլոր հանգամանքները պարզելու ուղղությամբ»,- ասված է հաղորդագրությունում։
Նախկինում երկու անգամ դատապարտված Նավալնու նկատմամբ հետախուզում էր հայտարարվել Իվ Ռոշեի գործով պատիժը պայմանկան կրելու պայմանների կրկնակի խախտման համար։ Նա ձերբակալվել է 2021 թվականի հունվարի 17-ին «Շերեմետևո» օդանավակայանում՝ Գերմանիայից վերադառնալուց հետո, որտեղ բուժում էր անցնում, իսկ նույն թվականի փետրվարի 2-ին դատարանը նրա 3,5 տարվա պայմանական պատիժը փոխարինել է ընդհանուր ռեժիմի գաղութում իրական պատժաչափով։
Դրանից հետո Մոսկվայի Լեֆորտովոյի դատարանի որոշմամբ նա դատապարտվել է ինը տարվա ազատազրկման՝ դատարանին վիրավորելու և նախընտրական արշավի համար միջոցներ հայթայթելու գործով։ Պատիժը նշանակվել է՝ հաշվի առնելով Հայրենական մեծ պատերազմի վետերանի նկատմամբ խարդախության և զրպարտության գործով նախկինում ունեցած համոզմունքները։ 2023 թվականի օգոստոսի 4-ին Մոսկվայի քաղաքային դատարանը Նավալնիին դատապարտել է 19 տարվա ազատազրկման հատուկ ռեժիմի գաղութում՝ ծայրահեղական միավորում ստեղծելու գործով։

Следователи проводят проверку по факту смерти Навального в колонии
Следователи начали проверку по факту смерти Алексей Навального в колонии. Об этом ТАСС сообщили в пресс-службе Следственного управления СК по Ямало-Ненецкому автономному округу.
«Следственным управлением СК России по Ямало-Ненецкому автономному округу организована процессуальная проверка по факту смерти Навального А. А. в ИК № 3. В установленном законом порядке проводится комплекс следственных и оперативных мероприятий, направленных на установление всех обстоятельств произошедшего», - говорится в сообщении.
Навальный, ранее дважды условно осужденный, был объявлен в розыск за многократные нарушения условий отбывания наказания по делу «Ив Роше». Его задержали 17 января 2021 года в аэропорту Шереметьево после возвращения из Германии, где он находился на лечении, а 2 февраля того же года суд заменил ему 3,5 года условного срока на реальный в колонии общего режима.
После этого решением Лефортовского суда Москвы он был приговорен к девяти годам колонии строгого режима по делу об оскорблении суда и мошенничестве при сборе средств на избирательную кампанию. Наказание было назначено с учетом наличия у него прошлых судимостей по делу о мошенничестве и клевете на ветерана Великой Отечественной войны. 4 августа 2023 года Мосгорсуд приговорил Навального к 19 годам колонии особого режима по делу о создании экстремистского сообщества.