ՆԱՏՕ-ի կողմից Ուկրաինային աջակցությունը լինելու է հակաօդային պաշտպանության ոլորտում. Սթոլտենբերգ
Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկին այցով ժամանել է Բրյուսել, որտեղ ՆԱՏՕ-ի գրասենյակում հանդիպել է դաշինքի ղեկավար Յենս Ստոլտենբերգի հետ։
Նախքան բանակցությունների սկսելը Զելենսկին և Ստոլտենբերգը մամուլի ասուլիս են անցկացրել։
Զելենսկին հայտարարել է, որ այս պահին Ուկրաինայի համար կարևոր է սպառազինության երեք հիմնական տեսակ՝ հակաօդային պաշտպանության համակարգերը, մեծ հեռահարության հրթիռները և հրետանին։
Յենս Ստոլտենբերգը վերահաստատել է, որ ՆԱՏՕ-ն կշարունակի լիարժեք աջակցությունն Ուկրաինային՝ շեշտելով, որ աջակցությունը կլինի ՀՕՊ համակարգերի, հրետանու և զինամթերքի տեսքով։
Ստոլտենբերգ-Զելենսկի հանդիպումը տեղի է ունենում արևմտյան երկրների պաշտպանության նախարարների հերթական նիստի նախօրեին․ «Ռամշտայն» ձևաչափի շրջանակներում դաշնակիցներն ամեն ամիս քննարկում են Կիևին ռազմական աջակցությունը։
Իսկ հոկտեմբերի 10-ին Ուկրաինայի նախագահն այցելել էր Բուխարեստ և բանակցություններ վարել Ռումինիայի նախագահի հետ։

Столтенберг: Поддержка Украины со стороны НАТО будет касаться противовоздушной обороны
Поддержка Украины со стороны НАТО будет «касаться противовоздушной обороны». Об этом заявил генсек альянса Йенс Столтенберг на совместной пресс-конфереции с президентом Украиным Владимиром Зеленским в Брюсселею
По его словам, речь идет об артиллерии, о боеприпасах», НАТО нарастило производство вооружений. Он охарактеризовал оказание поддержки Украине как «благотворный круг».
«ПВО имеет решающее значение для защиты городов, экономики, критически важной инфраструктуры Украины, и это помогает им, потому что тогда экономика может функционировать. Тогда в Украине все получится. И это поможет украинцам также производить, торговать и функционировать как нормальная страна, увеличит их способность финансировать и поставлять боеприпасы для войны».
Столтенберг заявил, что «нам [НАТО] необходимо поддерживать и наращивать поддержку», добавив, что ожидает новых заявлений от союзников в ходе этой встречи.