Թրամփն այսօր կարող է հայտարարել Գազայում հրադադարի մասին
Կիրակի օրը Քաթարի մայրաքաղաքում վերսկսվել են Իսրայելի և ՀԱՄԱՍ-ի միջև Գազայի հրադադարի և պատանդների ազատ արձակման վերաբերյալ անուղղակի բանակցությունները՝ Իսրայելի վարչապետ Բենիամին Նեթանյահուի Վաշինգտոն այցից առաջ։
Բանակցությունները տեղի են ունեցել առաջարկվող հրադադարի և պատանդների վերաբերյալ համաձայնագրին ՀԱՄԱՍ-ի «դրական» արձագանքից երկու օր անց, որը նախատեսում էր 60-օրյա հրադադար, խմբավորման կողմից պահվող 10 ողջ պատանդների ազատ արձակում, ինչպես նաև գերության մեջ սպանված 18-ի աճյունների հանձնում, հաղորդում է The National-ը։
Եթե համաձայնությունը ձեռք բերվի առաջիկա ժամերին, ապա, ակնկալվում է, որ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը երկուշաբթի օրը կհայտարարի հրադադարի մասին, հայտնել են աղբյուրները։ Հայտարարության մեջ կոչ է լինելու ՀԱՄԱՍ-ին՝ վայր դնել զենքերը, իսկ նրա առաջնորդներին՝ լքել պատերազմից ավերված անկլավը և ապրել աքսորում։
Առաջարկությունները ներառում են մի դրույթ, որ պատերազմի ավարտի և Գազայից իսրայելական զորքերի դուրսբերման վերաբերյալ քննարկումները կսկսվեն հրադադարի ուժի մեջ մտնելուց անմիջապես հետո։

The National: Трамп может объявить о прекращении огня в секторе Газа 7 июля
В воскресенье в столице Катара возобновились непрямые переговоры о прекращении огня в секторе Газа и освобождении заложников между Израилем и ХАМАС в преддверии визита премьер-министра Израиля Биньямина Нетаньяху в Вашингтон.
Переговоры состоялись через два дня после того, как ХАМАС дал «позитивный» ответ на предложенное соглашение о прекращении огня и освобождении заложников, которое предусматривает 60-дневное перемирие, освобождение 10 живых заложников, удерживаемых группировкой, а также останков 18 других людей, погибших в плену, сообщает The National.
Если соглашение будет достигнуто в ближайшие часы, ожидается, что президент США Дональд Трамп объявит о прекращении огня в понедельник, сообщили источники. Объявление будет включать призыв к ХАМАС сложить оружие, а к его лидерам — покинуть охваченный войной анклав и жить в изгнании.
Предложение включает положение о том, что обсуждение вопроса об окончании войны и выводе израильских войск из Газы начнется сразу после вступления в силу перемирия.