Մոտ 40 երկրներ Հաագայի դատարան են դիմել Ուկրաինա ՌԴ ներխուժման գործով
Պատմության մեջ առաջին անգամ միանգամից 38 երկրներ դիմել են ՄԱԿ-ի միջազգային դատարան՝ Ուկրաինա ռուսական ներխուժման պատճառով։ Այս մասին իր ֆեյսբուքյան էջում հայտնել է Ուկրաինայի գլխավոր դատախազ Իրինա Վենեդիկտովան։
Նա երախտագիտություն է հայտնել Մեծ Բրիտանիային, Ալբանիային, Ավստրալիային, Ավստրիային, Բելգիային, Բուլղարիային, Կանադային, Կոլումբիային, Կոստա Ռիկային, Խորվաթիային, Կիպրոսին, Չեխիային, Դանիային, Էստոնիային, Ֆինլանդիային, Ֆրանսիային, Վրաստանին, Գերմանիային, Հունաստանին, Հունգարիային, Իսլանդիային, Իռլանդիային, Իտալիային, Լատվիային, Լիխտենշտեյնին, Լյուքսեմբուրգին, Մալթային, Նորվեգիային, Նիդերլանդներին, Նոր Զելանդիային, Լեհաստանին, Պորտուգալիային, Ռումինիային, Սլովակիային, Սլովենիային, Իսպանիային, Շվեդիային, Շվեյցարիային։
«Առանձին մեծ շնորհակալություն Լիտվային, որն առաջինն է առանձին դիմում ներկայացրել»,-գրել է Վենեդիկտովան։
Խոշոր հայցադիմումի վերաբերյալ գրառում է կատարել նաև Մեծ Բրիտանիայի վարչապետ Բորիս Ջոնսոնը։
«Աշխարհի 38 երկրներ Միջազգային քրեական դատարան են ներկայացրել ամենախոշոր գործը՝ Ուկրաինա Ռուսաստանի բարբարոսական ներխուժման համար»,-գրել է Ջոնսոնն իր թվիթերյան էջում։

Почти 40 стран передали в Гаагу дело о вторжении РФ в Украину
Генеральный прокурор Украины Ирина Венедиктова сообщила, что 38 стран подали самое крупное обращение в Международный уголовный суд (МУС) из-за вторжения России в Украину. Об этом в среду, 2 марта, она написала на своей странице в Facebook
"Спасибо Великобритании, Албании, Австралии, Австрии, Бельгии, Болгарии, Канаде, Колумбии, Коста-Рике, Хорватии, Кипра, Чехии, Дании, Эстонии, Финляндии, Франции, Грузии, Германии, Греции, Венгрии, Исландии, Ирландии, Италии, Латвии, Лихтенштейну, Люксембургу, Мальте, Норвегии, Нидерландам, Новой Зеландии, Польши, Португалии, Румынии, Словакии, Словении, Испании, Швеции, Швейцарии! Отдельное большое спасибо Литве, которая первой сделала отдельное обращение!", - написала Венедиктова.
Также обращение ряда государств в МУС прокомментировал в Twitter глава правительства Великобритании Борис Джонсон.
В частности, он написал, "Сегодня вечером 38 стран мира подали самое крупное дело в Международный уголовный суд за варварское вторжение России в Украину", - написал он.
Он также отметил, что за преступления в Украине президент Российской Федерации будет наказан.
"Нам совершенно ясно, что Путин не может совершать эти ужасные действия безнаказанно", - добавил Джонсон, передает Korrespondent.net.