Մոսբիրժան նախատեսում է հայկական դրամով աճուրդ սկսել
Մոսկվայի բորսայի արժութային շուկայի դեպարտամենտի տնօրեն Անդրեյ Սկաբելինը հայտարարել է, որ մոտ ժամանակներս Մոսբիրժան մտադիր է հայկական դրամի, ուզբեկական սումի եւ էմիրաթական դիրհամի սակարկությունները գործարկել: Նրա խոսքով ՝ բորսան 20 արժութային զույգեր ունի հնարավոր գործարկման քննարկման ժամանակ։ "Առաջիկա ամիսներին մենք նախատեսում ենք սկսել հայկական դրամի, ուզբեկական սումի եւ էմիրաթական դիրհամի սակարկությունները ։ Մենք տեսնում ենք, հետաքրքրությունը այս արժույթների նկատմամբ և հասկանում ենք, որ դրանց իրացվելիությունը. Մի շարք տեխնիկական հարցերի լուծման հետ մեկտեղ կգործարկենք այդ զույգերը", - "ՌԻԱ Նովոստի" - ի հետ զրույցում ասել է Սկաբելինը։
Նրա խոսքով, մեկնարկի համար պահանջվում է մի քանի պայմանների կատարում, որոնցից ամենակարևորը մասնակիցների և նրանց հաճախորդների իրական հետաքրքրությունն է: "Որպեսզի արժույթն սակարկվի, անհրաժեշտ է մշտական պահանջարկ եւ առաջարկ, այդ ժամանակ էլ ձեւավորվում է իրական շուկա", — պարզաբանել Է Անդրեյ Սկաբելինը:
Նա նշել է, որ ենթակառուցվածքային տեսանկյունից ազգային քլիրինգային կենտրոնը, որը հանդես է գալիս արժութային շուկայում կենտրոնական կոնտրագենտի դերում, պետք է հաշիվ բացի արժույթի թղթակից բանկերում, գտնի ակնթարթային լիկվիդայնության մատակարարներին եւ նրանց հետ կնքի համապատասխան միջբանկային պայմանագրեր ՝ մասնակի ապահովման ռեժիմով սակարկությունների մեկնարկի համար:
Բացի այդ, ոչ պակաս կարեւոր է ապահովել շուկա ստեղծողների առկայությունը գնանշումների պահպանման համար, եւ միայն այդ բոլոր պայմանների կատարման դեպքում Մոսբիրժան կարող է մասնակիցներին նոր գործիք տրամադրել, հավելել Է Անդրեյ Սկաբելինը: Հունիսի 8-ի դրությամբ Մոսբիրժում սակարկություններ են կազմակերպվել ԱՄՆ դոլարի, եվրոյի, չինական յուանի, Բրիտանական ֆունտի, շվեյցարական ֆրանկի, հոնկոնգյան դոլարի, բելառուսական ռուբլու, թուրքական լիրայի, ճապոնական իենի եւ ղազախական տենգեի հետ։

Мосбиржа планирует запустить торги армянским драмом
Директор департамента валютного рынка Московской биржи Андрей Скабелин заявил, что в ближайшее время Мосбиржа планирует запустить торги армянским драмом, узбекским сумом и эмиратским дирхамом. По его словам, у биржи есть 20 валютных пар на рассмотрении к возможному запуску. «В ближайшие месяцы мы планируем запустить торги армянским драмом, узбекским сумом и эмиратским дирхамом. Мы видим интерес к этим валютам и понимаем, что в них будет ликвидность. По мере решения ряда технических вопросов будем запускать эти пары»,— сообщил Скабелин в разговоре с «РИА Новости».
По его словам, для старта требуется выполнение нескольких условий, самое главное из них — это реальный интерес со стороны участников и их клиентов. «Чтобы валюта торговалась, необходим постоянный спрос и предложение, тогда и образуется реальный рынок», — пояснил Андрей Скабелин.
Он отметил, что с инфраструктурной точки зрения Национальный клиринговый центр, выступающий в роли центрального контрагента на валютном рынке, должен открыть счета в банках-корреспондентах валюты, найти поставщиков мгновенной ликвидности и заключить с ними соответствующие межбанковские договоры для запуска торгов в режиме частичного обеспечения.
Также не менее важно обеспечить наличие маркетмейкеров для поддержания котировок, и только при выполнении всех этих условий Мосбиржа может предоставить участникам новый инструмент, добавил Андрей Скабелин. По состоянию на 8 июня на Мосбирже организованы торги валютными парами с долларом США, евро, китайским юанем, британским фунтом, швейцарским франком, гонконгским долларом, белорусским рублем, турецкой лирой, японской иеной и казахстанским тенге