«Միանգամից պատրաստ եմ վճարել»․ Լուկաշենկոն պատմել է ԼՂ կարգավորման հարցով Ալիևի` ՀՀ նախկին իշխանություններին արած առաջարկի և հայկական կողմի մերժման մասին
Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը տարիներ առաջ առաջարկել է վերականգնել Լեռնային Ղարաբաղը, այն դեպքում եթե Հայաստանը համաձայներ զինված հակամարտության խաղաղ կարգավորմանը: Ալիևի հետ բանակցություններից հետո «Բելառուս 1» հեռուստաալիքի եթերում այս մասին հայտնել է Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոն, փոխանցում է «ՌԻԱ Նովոստի»-ն։
«Ես, իհարկե, երբ նախագահ չլինեմ, շատ լավ բաներ կպատմեմ այն մասին, թե այդ հակամարտությունը կարգավորելու համար (Լեռնային Ղարաբաղում) Իլհամ Հեյդարովիչն ինչ է առաջարկել հայ ժողովրդին և Հայաստանի ղեկավարներին։ Այդ առաջարկներից մեկը հետևյալն էր․ «Լսի՛ր, փոխանցիր հայերին, դու նրանց հետ լավ հարաբերությունների մեջ ես, որ ես պատրաստ եմ վերականգնել ոչ միայն Ղարաբաղը, այլև բարձրացնել Հայաստանը։ Ես նույնիսկ չեմ նշի այն գումարի չափը, որը միանգամից պատրաստ եմ վճարել: Փոխանցիր նրանց, որ խաղաղ ճանապարհով կարգավորեն այդ հարցը»,- ասել Է Լուկաշենկոն Ալիևի հետ իր զրույցի մասին։
Լուկաշենկոն չի հստակեցրել՝ կոնկրետ երբ է կայացել Ալիևի հետ այդ զրույցը, սակայն նշել է՝ զրույցը տեղի է ունեցել նախքան Նիկոլ Փաշինյանի՝ ՀՀ վարչապետի պաշտոնը զբաղեցնելը։
«Բայց Հայաստանի նախկին ղեկավարությունը, նախքան Փաշինյանը, հրաժարվել է այդ առաջարկից»,-հայտարարել է նա։
Բելառուսի նախագահը նշել է նաև, որ առաջին անգամ է հրապարակավ պատմում այդ խոսակցության մասին։
Հիշեցնենք՝ Լուկաշենկոն ապրիլի 13-14-ը աշխատանքային այցով եղել է Բաքվում, որտեղ բանակցություններ է վարել Ալիևի հետ։

Лукашенко рассказал о просьбе Алиева по урегулированию в Карабахе
Президент Азербайджана Ильхам Алиев ранее предлагал восстановить Карабах и "поднять Армению", если официальный Ереван согласится мирно урегулировать конфликт, заявил белорусский лидер Александр Лукашенко, через которого, по его словам, соответствующее предложение было передано.
Лукашенко 13-14 апреля находился с рабочим визитом в Баку, где провел переговоры с Алиевым. По итогам встречи два президента ответили на вопросы журналистов, видеофрагмент показал в среду государственный телеканал "Беларусь 1".
"Я, конечно, когда не стану президентом, много чего расскажу хорошего о том, что Ильхам Гейдарович предлагал армянскому народу и руководителям Армении для того, чтобы урегулировать этот конфликт (в Нагорном Карабахе. — Прим. ред.). Одно из предложений, когда он мне сказал: "Слушай, ты передай армянам, ты с ними в хороших отношениях, я готов восстановить не только Карабах, но и поднять Армению <…> Я не называю сумму даже, которую вот я сразу готов заплатить. Передай им, чтобы мирно урегулировали этот вопрос", — рассказал Лукашенко о своем разговоре с Алиевым, который состоялся ранее.
Как уточнил белорусский лидер, на момент той беседы стоимость нефти превышала 100 долларов за баррель.
"Я сегодня впервые публично (это говорю. — Прим. ред.) <…> Было такое. Но бывшее армянское руководство, до Пашиняна, отказалось от этого", — добавил Лукашенко.