Մեծամորի ատոմակայանի uպառնալիքների մասին կեղծ պնդումները փորձ են ռուս-հայկական հարաբերություններում անհամաձայնություն սերմանելու․ Զախարովա
Ռուսաստանը Մեծամորի ԱԷԿ-ի վերաբերյալ՝ տարածաշրջանում անվտանգության համար սպառնալիք ներկայացնելու մասին պնդումներն ընկալում է որպես Երևանի հետ հարաբերություններում պառակտում մտցնելու փորձ, շաբաթ օրը հայտարարել է ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան։
«Նմանատիպ տեղեկատվական հնարքները մենք ընկալում ենք որպես այս ոլորտում ռուս-հայկական համագործակցության մեջ պառակտում մտցնելու, Ռուսաստանի մասնակցությամբ նախաձեռնությունների զարգացմանը խոչընդոտելու փորձեր։ Բացի այդ, դրանք դիտվում են որպես տարածաշրջանի համար իսկապես ապակառուցողական արևմտյան նախագծերի և տեխնոլոգիաների առաջխաղացմանը նպաստող քայլեր, որոնք, այդ թվում՝ անվտանգության տեսանկյունից, զգալիորեն զիջում են ռուսականներին», - նշվել է Զախարովայի՝ լրատվամիջոցների համապատասխան հարցին տված պատասխանում։
Ռուս դիվանագետը հիշեցրել է, որ Մեծամորի ատոմակայանը «հանրապետության էներգահամակարգի համակարգաստեղծ տարր է, արտադրում է էլեկտրաէներգիայի մոտ 30 տոկոսը»։
«Մատչելի էլեկտրաէներգիայի կայուն արտադրությունը Հայաստանին երկար տարիներ հնարավորություն է տալիս զարգացնել արդյունաբերությունը, ապահովել տեխնոլոգիական առաջընթաց։ Ժամանակակից աշխարհում, հատկապես էներգիայի վերականգնվող աղբյուրներին անցնելու հարցում մի շարք եվրոպական երկրների անհաջող փորձի ֆոնին, խաղաղ ատոմը ինքնիշխանության և էներգետիկ անվտանգության գործոններից մեկն է։ Սեփական ԱԷԿ փակումը ոչ մի բանի չի հանգեցնի, բացի նրանից, որ կուժեղացնի պետության կախվածությունն այլ երկրներից էներգետիկ ոլորտում», - հայտարարել է Ռուսաստանի ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչը։
Նա ընդգծել է, որ կայանի հուսալիությունը հաստատում են նաև ԱԷՄԳ-ում. 2022 թվականի հոկտեմբերին գործակալության գլխավոր տնօրեն Ռաֆայել Գրոսին, որն այցելել էր կայան, «ընդունել է, որ ձեռնարկվել են բոլոր միջոցները միջուկային և ֆիզիկական անվտանգության բարձրացման համար»։
Զախարովան հիշեցրել է, որ «այժմ ռուս և հայ մասնագետների կողմից իրականացվում է միջոցառումների համալիր՝ կայանի շահագործման ժամկետը մինչև 2036 թվականը կրկին երկարաձգելու համար»։

Захарова: Россия воспринимает как попытки внести раскол с Ереваном утверждения об угрозе Мецаморской АЭС
Россия воспринимает как попытки привнести раскол в отношения с Ереваном утверждения о том, что Мецаморская АЭС представляет угрозу безопасности в регионе, заявила в субботу официальный представитель МИД РФ Мария Захарова.
«Воспринимаем подобные вбросы как попытки привнести раскол в российско-армянское сотрудничество в данной отрасли, помешать развитию инициатив с участием России. Кроме того, они выглядят как способствование продвижению действительно деструктивных для региона западных прожектов и технологий, причем значительно уступающих российским, в том числе по безопасности», - говорится в ответе Захаровой на соответствующий вопрос СМИ.
Российский дипломат напомнила, что Мецаморская станция «играет роль системообразующего элемента энергобаланса республики, вырабатывает около 30% электроэнергии».
«Стабильная генерация доступной электроэнергии позволяет Армении на протяжении многих лет развивать промышленность, обеспечивать технологический прогресс. В современном мире - особенно на фоне неудачного опыта ряда европейских стран по переходу на возобновляемые источники энергии - мирный атом является одним из факторов суверенитета и энергетической безопасности. Закрытие собственной АЭС не приведет ни к чему, кроме как к усилению зависимости государства в сфере энергетики от других стран», - заявила официальный представитель МИД России.
Она подчеркнула, что надежность станции подтверждают и в МАГАТЭ: так, посетивший ее в октябре 2022 года гендиректор Агентства Рафаэль Гросси «признал, что приняты все меры по повышению ядерной и физической безопасности».
Захарова напомнила, что «сейчас российскими и армянскими специалистами выполняется комплекс мероприятий по повторному продлению срока службы станции вплоть до 2036 года».