Մեծ Բրիտանիան 1,2 մլն դոլար կհատկացնի ԿԽՄԿ-ին՝ Լեռնային Ղարաբաղի բնակիչներին օգնելու համար
Մեծ Բրիտանիան 1 մլն ֆունտ ստեռլինգ (ներկայիս փոխարժեքով 1,22 մլն դոլար) է հատկացրել Լեռնային Ղարաբաղի բնակիչներին և այնտեղից փախած փախստականներին օգնություն ցուցաբերելու համար։ Ինչպես հայտնում է Մեծ Բրիտանիայի ԱԳՆ-ն իր կայքում, միջոցները կփոխանցվեն Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեին (ԿԽՄԿ):
«Լեռնային Ղարաբաղի անջատողական շրջանը լիարժեք վերահսկողության տակ առնելու նպատակով Ադրբեջանի իրականացրած ռազմական գործողությունից հետո հայ բնակչության զգալի մասը Ղարաբաղից մեկնել է հարևան Հայաստանի Հանրապետություն և կանգնած է հումանիտար լուրջ դժվարությունների առաջ», - ասված է բրիտանական գերատեսչության հայտարարության մեջ։
Թագավորության փոխարտգործնախարար Լեո Դոքերթին ընդգծել է, որ օգնությունը նախատեսված է առավել խոցելի մարդկանց համար, որոնք ենթարկվում են «ահռելի ճնշման»։
Դոքերթին նաև կրկնել է Բաքվին և Երևանին ուղղված  Լոնդոնի ավելի վաղ կոչերը՝ «վերադառնալ երկխոսությանը և անարգել մարդասիրական հասանելիություն ապահովել» հակամարտությունից տուժածներին:

Великобритания передаст МККК $1,2 млн для оказания помощи жителям Нагорного Карабаха
Великобритания выделила £1 млн ($1,22 млн по текущему курсу) на оказание помощи жителям Нагорного Карабаха и покинувшим его беженцам. Как сообщает на своем сайте МИД Соединенного Королевства, средства будут переданы Международному Комитету Красного Креста (МККК).
«После военной операции, проведенной Азербайджаном, чтобы взять под полный контроль сепаратистский регион Нагорный Карабах, значительная часть армянского населения выехала из Карабаха в соседнюю Республику Армения и сталкивается с серьезными гуманитарными сложностями», - говорится в сообщении британского ведомства.
Заместитель главы МИД королевства Лео Докерти подчеркнул, что помощь предназначена для наиболее уязвимых лиц, которые подвергаются «колоссальному давлению».
Докерти также повторил ранее распространенные Лондоном призывы к Баку и Еревану «вернуться к диалогу и обеспечить беспрепятственный гуманитарный доступ» к тем, кто оказался затронут конфликтом.