Կրեմլը մեկնաբանել է Թուրքիայի կողմից С-400-ների վաճառքի մասին հրապարակումները
Ռուսաստանը կապի մեջ է Թուրքիայի հետ այդ երկրին մատակարարված С-400 զենիթահրթիռային համակարգերի հարցով։ Այս մասին ճեպազրույցի ընթացքում հայտնել է պետության ղեկավարի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը։
«Այստեղ ես կարող եմ ասել միայն մեկ բան. այս թեման պատկանում է գերզգայուն ոլորտին։ Մենք այս թեմայով կապեր ենք ունեցել թուրքական կողմի հետ։ Եվ շարունակելու ենք շփումները», - պատասխանել է Կրեմլի ներկայացուցիչը։
Ավելի վաղ թուրքական իշխանամետ Hürriyet թերթը հայտնել էր, որ ժամանակին Թուրքիայի՝ Ռուսաստանից գնած С-400-ները վաճառվել են Պարսից ծոցի երկրներից մեկին։ Նրա տվյալներով՝ գործարքի մասին շուտով կհայտարարվի։ Պեսկովին հարցրել են՝ արդյոք Անկարան դիմե՞լ է վաճառքի թույլտվության համար, և ինչպե՞ս է արձագանքել Մոսկվան։

В Кремле прокомментировали публикации о продаже Турцией С-400
Россия находится в контакте с Турцией по поводу зенитных ракетных систем С-400, поставлявшихся этой стране. Об этом сообщил на брифинге пресс-секретарь главы государства Дмитрий Песков.
«Здесь я могу сказать одно: эта тема относится к области сверхчувствительных. У нас были контакты с турецкой стороной по этой теме. И мы будем продолжать контакты», - ответил представитель Кремля.
Ранее турецкая проправительственная газета Hürriyet сообщала, что С-400, приобретенные в свое время Турцией у России, проданы одной из стран Персидского залива. По ее данным, о сделке будет скоро объявлено. У Пескова спросили, обращалась ли Анкара за разрешением на продажу и как отреагировала Москва.