ՄԱԿ-ում հայտնել են, որ Ուկրաինայում ավելի քան 5 մլն մարդ լքել է իր տունը
Ավելի քան 5 մլն մարդ Ուկրաինայում ստիպված է եղել լքել իրենց տները հակամարտության հետեւանքով։ Այս մասին Corriere della Sera թերթում հրապարակված հարցազրույցում հայտնել է ՄԱԿ-ի Փախստականների հարցերով գերագույն հանձնակատար Ֆիլիպո Գրանդին:
"Ուկրաինայում ավելի քան 5 մլն մարդ, բնակչության 10-15 տոկոսը զրկվել Է օթեւանից, որոնցից կեսն արդեն լքել է երկիրը, բայց այս տեմպերով եւս 3 մլն մարդ կհեռանա առաջիկա օրերին", - ասել է Գրանդին:
Նրա խոսքով ՝ Ուկրաինայի 40 միլիոնանոց բնակչության մեկ երրորդը "հուսահատ վիճակում է պատերազմի հետեւանքների պատճառով": "Ամենից շատ ապշեցնում է, թե ինչպես է նման իրավիճակ ստեղծվել ընդամենը երկու շաբաթվա ընթացքում", - հավելել Է նա՝ նշելով, որ "այդ միգրացիոն ճգնաժամն ամենալուրջն է" Երկրորդ համաշխարհային պատերազմից հետո: Գերագույն հանձնակատարը նաեւ նշել է, որ առայժմ իրավիճակից ելքը գտնվում է այն բանի շնորհիվ, որ "ուկրաինացիները սերտ կապեր ունեն Եվրոպայի հետ, որտեղ արմատավորվել է ուկրաինական համայնքը":
"Այդ տեսանկյունից նրանց ժամանակավոր ընդունումը պարզեցվում է, քանի դեռ առնվազն ընդունելության մեծ կենտրոններ պետք չեն։ Բայց մենք պետք է նայենք, թե ինչպես կզարգանա իրավիճակը, հատկապես եթե ռմբակոծություններն ընդլայնվեն երկրի արևմտյան հատվածներում", - ասել է Գրանդին:
Ավելի վաղ Պարենի համաշխարհային ծրագիրը հայտարարել էր, որ Ուկրաինայում պարենային օգնության կարիք ունի 3-5 մլն մարդ:

В ООН сообщили, что свои дома на Украине покинули более 5 млн человек
Более 5 млн человек на Украине вынуждены были покинуть свои дома в результате конфликта. Об этом сообщил в опубликованном в понедельник в газете Corriere della Sera интервью Верховный комиссар по делам беженцев ООН Филиппо Гранди.
"Более 5 млн человек на Украине, 10-15% населения, лишились крова, из которых половина уже покинули страну, но такими темпами еще 3 млн уедут в ближайшие дни", - сказал Гранди.
По его словам, треть из 40-миллионного населения Украины "находятся в отчаянном положении из-за последствий войны". "Более всего поражает, как такая ситуация создалась всего за две недели", - добавил он, отметив, что "этот миграционный кризис самый серьезный" после Второй мировой войны. Верховный комиссар также отметил, что пока с ним в целом удается справляться благодаря тому, что "у украинцев тесные связи с Европой, где укоренилась украинская община".
"С этой точки зрения их временный прием упрощается, пока по крайней мере не нужны большие центры приема. Но мы должны смотреть, как будет развиваться ситуация, особенно, если бомбардировки будут расширяться на западные части страны", - сказал Гранди.
Ранее Всемирная продовольственная программа (ВПП) объявляла, что в продовольственной помощи нуждаются 3-5 млн человек на Украине.