ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեան բանաձև է ընդունել Գազայում անհապաղ զինադադարի կոչով. Հայաստանը «կողմ» է քվեարկել
ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեան բանաձև է ընդունել, որով կոչ է անում անհապաղ հումանիտար զինադադար հաստատել Իսրայելի և ՀԱՄԱՍ-ի միջև և պահանջել մարդասիրական օգնություն ուղարկել Գազայի հատված և պաշտպանել խաղաղ բնակչությանը, հայտնում է BBC-ն։ Արաբական երկրների կողմից մշակված բանաձևն ընդունվել է 120 կողմ, 14 դեմ ձայներով (Իսրայելն ու ԱՄՆ-ն դեմ են քվեարկել): Ձեռնպահ է քվեարկել 45 պետություն, սակայն բանաձևը համարվում է ընդունված, եթե կողմ է եղել քվեարկողների ընդհանուր թվի երկու երրորդը, իսկ ձեռնպահները հաշվի չեն առնվում։
Գլխավոր ասամբլեայի բանաձևերը պարտադիր չեն, բայց արտացոլում են համաշխարհային հանրության տրամադրությունները: ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի բանաձևը պարտադիր կլիներ, սակայն այն ընդունելու չորս փորձ խափանվեց այս կամ այն ​​երկրի վետոյի պատճառով: Ինչպես նշում է Reuters-ը, Կանադան փորձել է բանաձևում ներառել «ՀԱՄԱՍ-ի ահաբեկչական հրձակումը... և պատանդառությունը» դատապարտող կետ, սակայն այս ուղղումը չի ընդունվել՝ «կողմ» է քվեարկել 88 երկիր, «դեմ»՝ 55-ը։ Բանաձևը, սակայն, պահանջում է բոլոր պատանդների «անհապաղ և անվերապահ ազատում», ինչպես նաև նրանց նկատմամբ մարդկային վերաբերմունք։

Генассамблея ООН приняла резолюцию с призывом к немедленному перемирию в Газе: Армения проголосовала «за»
Генеральная Ассамблея ООН приняла резолюцию с призывом к немедленному гуманитарному перемирию между Израилем и ХАМАС и требованием впустить в сектор Газа гуманитарную помощь и защитить гражданское население, передает ВВС.  Резолюция, составленная арабскими государствами, прошла 120 голосами против 14 («против» проголосовали Израиль и США). 45 государств воздержались, но резолюция считается принятой, если за нее проголосовало две трети от общего числа голосовавших, а воздержания не учитываются.
Резолюции Генеральной Ассамблеи не имеют обязательной силы, но они отражают настроения мирового сообщества. Обязательной была бы резолюция Совета Безопасности ООН, но четыре попытки принять ее сорвались из вето то одной, то другой страны.  Как отмечает Reuters, Канада пыталась вписать в резолюцию пункт с осуждением «террористического нападения ХАМАС… и захвата заложников», но эта поправка не прошла — 88 стран проголосовали «за», 55 — «против».  Резолюция, тем не менее, требует «немедленного и безусловного освобождения» всех пленных, а также гуманного обращения с ними.