Մահացել է ԽՍՀՄ կենտրոնական հեռուստատեսության հաղորդավար Սվետլանա Մորգունովան
84 տարեկան հասակում մահացել է ԽՍՀՄ կենտրոնական հեռուստատեսության հաղորդավար, ՌԽՖՍՀ վաստակավոր արտիստ, Ռուսաստանի ժողովրդական արտիստ Սվետլանա Մորգունովան: Այս մասին ՛՛Ինտերֆաքս՛՛-ին հայտնել է նրա զարմիկը՝ Տագանսկի շրջանի մունիցիպալ պատգամավոր Իլյա Սվիրիդովը:
Նա չի հստակեցրել մահվան ճշգրիտ պատճառը՝ հիշեցնելով Մորգունովայի ծերության և այն մասին, թե որքան է նրան կոտրել որդու՝ Մաքսիմի մահը 2020 թվականին։
Սվիրիդովի խոսքով՝ հուղարկավորությունը կարող է տեղի ունենալ երեքշաբթի Տրոեկուրովյան գերեզմանատանը, սակայն առայժմ այդ մասին հստակ տեղեկատվություն չկա:
Մորգունովան ծնվել է 1940 թվականի մարտի 6-ին Մոսկվայում։ Սովորել է Մոսկվայի քաղաքային խորհրդի թատրոնին կից թատերական ստուդիայում: 1961 թվականից աշխատել է որպես կենտրոնական հեռուստատեսության հաղորդավար, դերասան Վալենտին Սմիրնիտսկու հետ վարել է ՛՛Կապույտ լույս՛՛-ի թողարկումները, ինչպես նաև ՛՛Առավոտյան փոստարկղ՛՛ երաժշտական ծրագիրը:
2011 թվականին պարգևատրվել է Բարեկամության շքանշանով՝ ՛՛Հայրենական հեռուստառադիոհեռարձակման զարգացման գործում մեծ վաստակի և երկարամյա բեղմնավոր գործունեության համար՛՛, 1978 թվականին արժանացել է ՌՍՖՍՀ վաստակավոր արտիստի կոչմանը, իսկ 2000 թվականին՝ Ռուսաստանի Դաշնության ժողովրդական արտիստի կոչմանը:

Скончалась диктор Центрального телевидения СССР Светлана Моргунова
Диктор Центрального телевидения СССР, заслуженная артистка РСФСР, народная артистка РФ Светлана Моргунова скончалась в возрасте 84 лет, сообщил в воскресенье "Интерфаксу" её племянник, муниципальный депутат округа Таганский Илья Свиридов.
Он не стал уточнять точную причину смерти, напомнив о преклонном возрасте Моргуновой и том, как сильно её надломила смерть сына Максима в 2020 году.
По словам Свиридова, похороны могут пройти на Троекуровском кладбище во вторник, но пока точной информации на этот счёт нет.
Моргунова родилась 6 марта 1940 года в Москве. Училась в театральной студии при театре им.Моссовета. Работала диктором Центрального телевидения с 1961 года, вела выпуски "Голубого огонька" вместе с актером Валентином Смирнитским, а также музыкальной программы "Утренняя почта".
Награждена орденом Дружбы в 2011 году "за большие заслуги в развитии отечественного телерадиовещания и многолетнюю плодотворную деятельность", удостоена звания заслуженная артистка РСФСР в 1978 году и звания народная артистка РФ в 2000 году.