Լեռնային Ղարաբաղում ռուսական բազայի վրա հարձակումները և ռուս զինվորականների կորուստը պատահականություն չեն. Զատուլին
Պետդումայի ԱՊՀ գործերով, եվրասիական ինտեգրման և հայրենակիցների հետ կապերի հանձնաժողովի նախագահի առաջին տեղակալ Կոնստանտին Զատուլինը հայտարարել է, որ հարձակումները Լեռնային Ղարաբաղում ռուսական բազայի վրա և վեց ռուս զինվորականների կորուստը պատահականություն չեն։ Նման մեղադրանքներ նա հայտնել է «Խոսում է Մոսկվան» ռադիոկայանին տված հարցազրույցում։
Պատգամավորը կարծում է, որ Բաքուն ցանկանում է ստիպել խաղաղապահներին չմիջամտել Լեռնային Ղարաբաղի իրավիճակին։ «Այս ամենը ահաբեկման ռազմավարություն է, որպեսզի մեր խաղաղապահներն իրենց պահեն այնպես, ինչպես կցանկանար Ադրբեջանը՝ ավելի հանգիստ»,- ասել է Զատուլինը։ Այժմ ընտրություն կա՝ դիմանալ, թե ոչ, կարծում է խորհրդարանականը, հաղորդում է Lenta.ru-ն։
Սեպտեմբերի 20-ին ՌԴ պաշտպանության գերատեսչությունը հայտնել է, որ Ղարաբաղում ռուս խաղաղապահներ տեղափոխող մեքենան կրակի տակ է հայտնվել: Ադրբեջանի արտգործնախարար Ջեյհուն Բայրամովն այնուհետև վստահեցրել է իր ռուս գործընկեր Սերգեյ Լավրովին, որ տեղի ունեցածի հետաքննությունն արդյունք է տալիս, և մեղավորները կպատժվեն։

Затулин: Удары по расположению российской базы в Нагорном Карабахе и потеря военных России не случайность
Первый заместитель председателя комитета Госдумы по делам СНГ, Евразийской интеграции и связям с соотечественниками Константин Затулин заявил, что удары по расположению российской базы в Нагорном Карабахе и потеря шестерых военных России не случайность. Такие обвинения он высказал в интервью радиостанции «Говорит Москва».
Депутат считает, что Баку хочет заставить миротворцев не вмешиваться в ситуацию с Нагорным Карабахом. «Это все стратегия устрашения, чтобы наши миротворцы вели себя так, как хотелось бы Азербайджану, — потише», — сказал Затулин. Сейчас стоит выбор: терпеть это или нет, считает парламентарий, передает Лента.ру.
20 сентября российское оборонное ведомство доложило, что автомобиль с российскими миротворцами в Карабахе подвергся обстрелу из стрелкового оружия. Министр иностранных дел Азербайджана Джейхун Байрамов впоследствии заверил российского коллегу Сергея Лаврова, что расследование произошедшего дает результаты и виновные понесут наказание.