Կուրսկի շրջանում Ուկրաինայի ԶՈւ վերահսկողության տակ է 100 բնակավայր․ Ուկրաինայի ԶՈւ գլխավոր հրամանատար
Ուկրաինայի Զինված ուժերը վերահսկում են 100 բնակավայրեր Կուրսկի մարզում, հավաստիացրել է Ուկրաինայի ԶՈւ գլխավոր հրամանատար Ալեքսանդր Սիրսկին։
«Մենք շարունակում ենք առաջ շարժվել, ռուսական զորքերին կենդանի ուժի եւ տեխնիկայի զգալի կորուստներ պատճառել։ Այսօր մենք վերահսկողության տակ ենք վերցրել 1 294 քառակուսի կիլոմետր տարածք եւ 100 բնակավայր»,- Սիրսկուն մեջբերել է  ՈւՆԻԱՆ-ը։
Նրա խոսքով՝ ուկրաինական բանակը գերի է վերցրել մոտ 600 ռուսաստանցի զինվորականի։
Ուկրաինայի ԶՈւ գլխավոր հրամանատարը նշել է, որ ռուսական բանակը պլանավորել էր հարձակում Ուկրաինայի ուղղությամբ Կուրսկից։ Նրա խոսքով՝ ուկրաինացի զինվորականների նպատակը անվտանգ գոտու ստեղծումն է, Սումայի մարզի օբյեկտների պաշտպանությունը եւ Ուկրաինայի գնդակոծության դադարեցումը ՌԴ տարաքծից։
«Թշնամին փորձում է դիմակայել մեզ, նա զորքերն ուղղում է այլ ուղղություններով՝ դրանով իսկ թուլացնելով նրանց եւ փորձելով պաշտպանության օղակ ստեղծել մեր հարձակվող խմբավորման շուրջ, նախատեսում է հակահարձակողական գործողություններ»,- ընդգծել է Սիրսկին։
Գեներալն ավելացրել է, որ ուկրաինական բանակի հետագա գործողությունները կախված կլինեն ճակատում օպերատիվ իրադրությունից։
Ուկրաինայի ԶՈւ ստորաբաժանումները Կուրսկի մարզ են ներխուժել օգոստոսի 6-ի առավոտյան։ Ներկայում նրանք վերահսկում են մոտ 1 300 քառակուսի կիլոմետր տարածք։ Գործողությունը շարունակվում է։
ՌԴ ՊՆ-ում հավաստիացնում են, որ ուկրաինական ուժերի հարձակումը Կուրսկի մարզում կանգնեցված է։ Մասնավորապես, այդ մասին մշտապես հայտնում է գերատեսչության ռազմաքաղաքական աշխատանքի գլխավոր վարչության պետի տեղակալ, չեչենական «Ահմաթ» ջոկատի հրամանատար, գեներալ-մայոր Ապտի Ալաուդինովը։ Նա առաջին անգամ Ուկրաինայի ԶՈւ առաջխաղացման դադարեցման մասին ասել է դեռ օգոստոսի 9-ին եւ հետագայում նույնը կրկնել է առնվազն հինգ անգամ։

Главком ВСУ заявил о контроле над 100 населенными пунктами в Курской области
Вооруженные силы Украины (ВСУ) контролируют 100 населенных пунктов в Курской области, утверждает главком ВСУ Александр Сырский.
«Мы продолжаем продвигаться вперед, наносить российским войскам значительные потери в живой силе и технике. На сегодня нами взято под контроль 1294 квадратных километра территории и 100 населенных пунктов на ней», — цитирует Сырского УНИАН.
По его словам, украинская армия взяла в плен почти 600 российских военных.
Главком ВСУ отметил, что российская армия планировала проведение наступательной операции на Украину с Курского направления. По его словам, цель украинских военных заключается в создании безопасной зоны, защите объектов в Сумской области и прекращении обстрелов Украины с территории РФ.
«Враг пытается нам противостоять, он стягивает войска с других направлений, тем самым ослабляя их и пытается создать кольцо обороны вокруг нашей наступающей группировки, планирует контрнаступательные действия», — подчеркнул Сырский.
Генерал добавил, что дальнейшие действия украинской армии будут зависеть от оперативной обстановки на фронте.
Подразделения ВСУ вторглись в Курскую область утром 6 августа. В настоящее время они контролируют около 1300 км² территории. Операция продолжается.
Между тем в Минобороны России уверяют, что наступление украинских сил в Курской области остановлено. В частности, об этом регулярно заявляет замначальника Главного управления по военно-политической работе ведомства, командир чеченского спецназа «Ахмат» генерал-майор Апти Алаудинов. Впервые он сказал об «остановке» продвижения ВСУ в регионе 9 августа и впоследствии повторил то же самое еще как минимум пять раз.