Կրեմլը բացատրել է` ինչու Պուտինը չի մասնակցի ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեային
ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը Նյու Յորքում ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայի նիստին չի մեկնի, քանի որ ԱՄՆ-ն այսօր Ռուսաստանի ղեկավարի այցերի համար լավագույն ուղղությունը չէ, РИА Новости-ին պարզաբանել է պետության ղեկավարի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը։
«Նա վերջին տարիներին չի գնում։ Ի վերջո, հիմա ԱՄՆ-ն, ի դեպ, մի երկիր է, որը լավագույնս չի կատարում իր պարտավորությունները՝ որպես ՄԱԿ-ի կենտրոնակայան երկիր։ Այսպիսով, սա, հավանաբար, լավագույն ճանապարհորդական ուղղությունը չէ այս պահին», - ասաց նա:
Կրեմլի ներկայացուցիչն այսպես է պատասխանել հարցին, թե ինչու Պուտինը կրկին որոշեց ելույթ չունենալ ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայում։
Պուտինն ավելի վաղ հաստատել էր տասը հոգուց բաղկացած ռուսական պատվիրակության կազմը ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայի 79-րդ նստաշրջանում, որը կանցկացվի սեպտեմբերի 22-23-ը Նյու Յորքում։ Պատվիրակությունը կգլխավորի արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովը։

Кремль объяснил, почему Путин не поедет на ГА ООН
Президент России Владимир Путин не поедет на заседание Генассамблеи ООН в Нью-Йорке, так как сегодня США — не лучшее направление для поездок российского лидера, объяснил РИА Новости пресс-секретарь главы государства Дмитрий Песков.
«Он не ездит последние годы. Потом все-таки сейчас США — это, кстати говоря, страна, которая не лучшим образом выполняет свои обязательства как страны-штаб-квартиры ООН. Поэтому сейчас, наверное, это не лучшее направление для поездок», — сказал он.
Так представитель Кремля ответил на вопрос, почему Путин вновь решил не выступать на ГА ООН.
Путин ранее утвердил состав российской делегации из десяти человек на 79 сессию Генеральной Ассамблеи ООН, которая пройдет 22-23 сентября в Нью-Йорке. Возглавит делегацию министр иностранных дел Сергей Лавров.