Խորհրդարանական ընտրություններին մասնակցությունը քվեարկության ավարտից մեկ ժամ առաջ՝ 59,71%․ Ֆրանսիայի ՆԳՆ
Ֆրանսիայի խորհրդարանական ընտրություններին տեղական ժամանակով ժամը 17:00-ին մասնակցությունը կազմել է 59,71 տոկոս՝ գրեթե կրկնակի գերազանցելով 2022 թվականի խորհրդարանական ընտրությունների երկրորդ փուլի ցուցանիշը, հայտնում է հանրապետության ՆԳՆ-ն։
«Ժամը 17-ի դրությամբ խորհրդարանական ընտրություններին մասնակցությունը կազմել է 59,71 տոկոս։ 2022 թվականի խորհրդարանական ընտրություններում նույն ժամին եղել է 38,11 տոկոս»,- X-ում հայտնել է գերատեսչությունը։

МВД Франции: явка на выборы в парламент за час до закрытия участков — 59,71%
Явка на парламентских выборах во Франции на 17 часов по местному времени (18.00 мск) составила 59,71%, почти в два раза превысив показатели второго тура парламентских выборов 2022 года, сообщило МВД республики.
«По состоянию на 17 часов явка на парламентские выборы составила 59,71%. На парламентских выборах в 2022 году на тот же час она составляла 38,11%», - сообщило ведомство в Х.
По состоянию на 12 часов дня явка стала рекордной, составив 26,63%.
В первом туре правая партия «Национальное объединение» вместе с союзниками из партии республиканцев набрала 33,15% голосов, блок левых «Новый народный фронт» получил 27,99%, коалиция президента Эммануэля Макрона оказалась на третьем месте, набрав 20,04%.