Իսրայելը դուրս է գալիս ՄԱԿ Մարդու իրավունքների խորհրդից
Իսրայելը դուրս է գալիս ՄԱԿ Մարդու իրավունքների խորհրդից, տեղեկացրել է Ynet-ը՝ հղում կատարելով երկրի արտաքին գործերի նախարար Գիդեոն Սաարին։
«ՄԱԿ-ն ավանդաբար պաշտպանում է մարդու իրավունքները ոտնահարողներին՝ փոխարենը մոլեգին դեմոնացնելով Մերձավոր Արեւելքի միակ ժողովրդավարությանը՝ Իսրայելին»,- ասել է նա: Սաարն ընդգծել է, որ, իր կարծիքով, ՄԱԿ-ը ներգրավված է հակասեմականության տարածման մեջ։
Փետրվարի 4-ին ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը ստորագրել է հրամաագիր՝ ՄԱԿ Մարդու իրավունքների խորհրդից եւ Պաղեստինի փախստականների օգնության եւ աշխատանքի գործակալությունից (UNRWA) ԱՄՆ դուրս գալու վերաբերյալ: Ստորագրումը տեղի է ունեցել Թրամփի կողմից Իսրայելի վարչապետ Բենիամին Նեթանյահուին Սպիտակ տանն ընդունելուց մոտ մեկ ժամ առաջ։
Սպիտակ տանը համարել են, որ խորհուրդը «չի կատարում իր առաքելությունը եւ շարունակում է օգտագործվել որպես պաշտպանական մարմին այն երկրների կողմից, որոնք կատարում են մարդու իրավունքների ահավոր ոտնահարումներ»։

Израиль выходит из Совета ООН по правам человека
Израиль выходит из Совета ООН по правам человека, передает Ynet со ссылкой на министра иностранных дел страны Гидеона Саара.
«ООН традиционно защищает нарушителей прав человека, вместо этого одержимо демонизируя единственную демократию на Ближнем Востоке в виде Израиля», – сказал он. Саар подчеркнул, что, по его мнению, ООН причастна к распространению антисемитизма.
4 февраля президент США Дональд Трамп подписал указ, выводящий его страну из Совета ООН по правам человека и Агентства ООН для помощи палестинским беженцам и организации работ (БАПОР). Подписание состоялось меньше чем за час до того, как Трамп принял в Белом доме премьер-министра Израиля Биньямина Нетаньяху.
В Белом доме посчитали, что совет «не выполняет свою миссию и продолжает использоваться в качестве защитного органа для стран, совершающих ужасные нарушения прав человека».