Իսրայելական Harop-ի հայկական համարժեքը զայրացրել է Ադրբեջանին՝ Իսրայելին անհարմար դրության մեջ դնելով
Ադրբեջանը զայրացած է, որ Հայաստանը ներկայացրել է իսրայելական Harop-ին նման կամիկաձե անօդաչու թռչող սարքի սեփական տարբերակը: Նման ռազմավարական զենքի տիրապետումը Հայաստանի կողմից ուղղակի սպառնալիք է Ադրբեջանի անվտանգության համար, գրում է իսրայելական Globes պարբերականը։
«Իսրայելը հայտնվել է անհարմար դրության մեջ. Հայաստանը ներկայացրել է Israel Aerospace Industries-ի (IAI) մշակած կամիկաձե անօդաչու թռչող սարքի (թափառող զինամթերք, loitering munition) տարբերակը՝ զայրացնելով իր ամենամոտ մահմեդական դաշնակից Ադրբեջանին»։
225 հանգույց և վիրաբուժական ճշգրտություն
Harop-ը ինքնասպան անօդաչու թռչող սարք է տպավորիչ կատարողականությամբ՝ 200 կմ թռիչքի հեռավորություն, մինչև 9 ժամ թռիչքի ժամանակ և 225 հանգույց (հանգույցը = 1 մղոն/ժ = 1,852 կմ/ժ = 0,514 մ/վրկ –խմբ.) առավելագույն արագություն 15 հազար ոտնաչափ բարձրության վրա: Անօդաչու թռչող սարքը կրում է մոտ 16 կգ պայթուցիկ նյութեր, առանձնանում է բարձր ճշգրտությամբ և կարող է գրոհել ինչպես ուղղահայաց, այնպես էլ հորիզոնական անկյուններից։
2020 թվականին Լեռնային Ղարաբաղի երկրորդ պատերազմի ժամանակ Harop-ը դարձավ Հայաստանի նկատմամբ Ադրբեջանի ջախջախիչ հաղթանակի խորհրդանիշը: Դրա ուժը մարտադաշտում այնքան մեծ էր, որ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը ցուցադրաբար լուսանկարում պահեց անօդաչու թռչող սարքը, որը դարձավ հաղթանակի խորհրդանիշ»,- նշվում է հոդվածում։
Globes-ը, հղում անելով Իսրայելի պաշտպանական արդյունաբերության պաշտոնյայի, կարծում է, որ անօդաչու թռչող սարքի արտադրության տեխնոլոգիան Հայաստան է եկել Հնդկաստանից։
«Իսրայելական տեխնոլոգիաների արտահո՞սք
Հնդկաստանի հետ համագործակցության հիմնական դժվարությունը բխում է վարչապետ Նարենդրա Մոդիի «Make in India» քաղաքականությունից, որը արտասահմանյան ընկերություններից պահանջում է արտադրական գծերը և տեխնոլոգիական փորձը փոխանցեն Հնդկաստան: Այսպես, Հնդկաստանն աստիճանաբար ներմուծողից վերածվում է զենքի անկախ արտահանողի, որը որոշ դեպքերում մրցակցում է Իսրայելի շահերի հետ, ինչպես այժմ տեղի է ունենում Հայաստանում։
Harop-ը Հնդկաստանի բանակի սպառազինության մեջ է. 2025 թվականի մայիսին հնդիկները գործողության ժամանակ իսրայելական անօդաչու թռչող սարքը օգտագործեցին Պակիստանի դեմ: Իսկ 2025 թվականի հոկտեմբերին հայկական Davaro ընկերությունը ներկայացրեց Dragonfly 3 կամիկաձե անօդաչու թռչող սարքը, որը Harop-ի գրեթե ամբողջական պատճենն է։
Հնդկաստանի հետ կապը պարզ դարձավ անցյալ շաբաթ, երբ Նյու Դելիից պատվիրակություն այցելեց Հայաստան՝ նոր անօդաչու թռչող սարքը ստուգելու համար: Dragonfly 3-ի թևերի բացվածքը 3 մետր է, թռիչքի առավելագույն քաշը՝ 42 կգ, իսկ բեռնատարողությունը՝ 5 կգ: Ըստ Դավարոյի՝ անօդաչու թռչող սարքը կարող է օդում մնալ մինչև մեկ ժամ, թռչել 126 կմ/ժ արագությամբ և գործել մինչև 120 կմ հեռավորության վրա։
Իսրայելի պաշտպանական արդյունաբերության ներկայացուցիչը Globes-ին հայտնել է, որ իր կարծիքով տեխնոլոգիական փորձը Հայաստան է եկել Հնդկաստանից։ Միևնույն ժամանակ, Globes-ը տեղեկացել է, որ Ադրբեջանը խիստ դժգոհ է իրավիճակից. Հայաստանի կողմից նման ռազմավարական միջոցի տիրապետումն ուղղակի սպառնալիք է նրա անվտանգությանը»,- նշվում է հոդվածում։
Իր հերթին, The Jerusalem Post պարբերականը պնդում է, որ հայկական անօդաչու թռչող սարքը Իսրայելի և Ադրբեջանի միջև պառակտման չի հանգեցրել։
«Իսրայելական լրատվամիջոցների հաղորդագրությունները, թե Ադրբեջանը «խորապես դժգոհ» է Իսրայելից IAI Harop-ին նմանվող հայկական կամիկաձե անօդաչու թռչող սարքի պատճառով, վիճարկել են տարածաշրջանային փորձագետները և պաշտոնյաները, որոնք կասկածի տակ են դրել տեղեկատվության աղբյուրը և զգուշացրել, որ նման հրապարակումները կարող են օգտակար լինել նրանց համար, ովքեր ձգտում են խաթարել Իսրայելի ամենակարևոր ռազմավարական գործընկերություններից մեկը։
Globes-ի հոդվածը մեջբերել է պաշտպանական արդյունաբերության անանուն աղբյուր, որը հայտարարել է, որ հայկական Dragonfly 3 անօդաչու թռչող սարքի տեխնոլոգիական գիտելիքները, որը հոկտեմբերին ներկայացել է հայկական Davaro ընկերությունը, հավանաբար Երևան են հասել Հնդկաստանի միջոցով։ Հնդկաստանում Harop-ն օգտագործվում է վարչապետ Նարենդրա Մոդիի «Make in India» ծրագրի շրջանակում, որը ներառում է տեխնոլոգիաների փոխանցում։
Israel Aerospace Industries-ի արտադրած Harop-ը 2020 թվականի Լեռնային Ղարաբաղի պատերազմի ժամանակ լայնորեն օգտագործել է Ադրբեջանը և գտնվում է մի շարք զինված ուժերի, ներառյալ՝ Հնդկաստանի սպառազինության մեջ, որը վերջերս հայտնել է դրա մարտական ​​օգտագործման մասին տարածաշրջանային հակամարտություններում։
Փորձագետները նշում են. «Նույնիսկ եթե Հնդկաստանը փոխանցել է նման տեխնոլոգիա, Ադրբեջանն, անշուշտ, հասկանում է, որ դա Իսրայելի կողմից կանխամտածված գործողություն չէր»,- գրում է The Jerusalem Post-ը։

Армянский аналог израильского Harop рассердил Азербайджан, а Израиль оказался в неловкой ситуации – СМИ Израиля
Азербайджан рассержен тем, что Армения представила свою версию дрона-самоубийцы наподобие изриальского Harop. Наличие такого стратегического средства у Армении представляет прямую угрозу её безопасности, пишет израильское издание Globes
«Израиль оказался в неловкой ситуации: Армения представила версию дрона-самоубийцы (loitering munition), разработанного Israel Aerospace Industries (IAI), что рассердило его ближайшего мусульманского союзника — Азербайджан.
225 узлов и хирургическая точность
Harop — это дрон-самоубийца с впечатляющими характеристиками: дальность 200 км, время полёта до 9 часов, максимальная скорость 225 узлов на высоте 15 000 футов. Дрон несёт около 16 кг взрывчатки, обладает высокой точностью и может атаковать с вертикальных и горизонтальных углов.
Во время Второй войны в Нагорном Карабахе в 2020 году Harop стал символом сокрушительной победы Азербайджана над Арменией. Его сила на поле боя была настолько велика, что президент Азербайджана Ильхам Алиев демонстративно держал дрон на фотографии, которая стала иконой триумфа», - говорится в статье.
Globes, ссылаясь на представителя оборонной промышленности Израиля, полагает, что технология производства такого дрона пришла в Армению из Индии.
«Утечка израильских технологий?
Основная сложность работы с Индией связана с политикой премьер-министра Нарендры Моди «Make in India», которая требует от иностранных компаний передачи производственных линий и технологических знаний Индии. Так Индия постепенно превращается из импортёра в независимого экспортёра вооружений, что в некоторых случаях конкурирует с интересами Израиля — как это происходит сейчас в Армении.
Harop находится на вооружении индийской армии: в мае 2025 года индийцы применяли израильский дрон в операции против Пакистана. А в октябре 2025 года армянская компания Davaro представила дрон-самоубийцу Dragonfly 3, который практически полностью копирует Harop.
Связь с Индией стала очевидна на прошлой неделе, когда делегация из Нью-Дели посетила Армению для знакомства с новым дроном. Dragonfly 3 имеет размах крыльев 3 метра, максимальную взлётную массу 42 кг и полезную нагрузку 5 кг. По данным Davaro, дрон может находиться в воздухе до одного часа, двигаться со скоростью 126 км/ч и действовать на расстоянии до 120 км.
Представитель израильской оборонной промышленности сообщил «Globes», что технологические знания, по его мнению, пришли в Армению из Индии. В то же время, как стало известно «Globes», Азербайджан крайне недоволен ситуацией: наличие такого стратегического средства у Армении представляет прямую угрозу её безопасности», - говорится в статье.
В свою очредь, газета The Jerusalem Post утвреждает, что армянский дрон не привел к разрыву между Израилем и Азербайджаном.
«Сообщение израильских СМИ о том, что Азербайджан «глубоко недоволен» Израилем из-за армянского дрона-самоубийцы, напоминающего IAI Harop, было оспорено региональными экспертами и официальными лицами, которые усомнились в источнике информации и предупредили, что подобные публикации могут сыграть на руку тем, кто пытается подорвать одно из важнейших стратегических партнёрств Израиля.
Статья, опубликованная Globes, цитировала неназванный источник в оборонной промышленности, который заявил, что технологические знания, лежащие в основе армянского дрона Dragonfly 3, представленного в октябре армянской компанией Davaro, вероятно, попали в Ереван через Индию. В Индии Harop используется в рамках программы премьер-министра Нарендры Моди «Make in India», предусматривающей передачу технологий.
Harop, производимый Israel Aerospace Industries, широко применялся Азербайджаном во время войны в Нагорном Карабахе в 2020 году и находится на вооружении нескольких армий, включая Индию, которая недавно сообщала о его боевом применении в региональных конфликтах.
Эксперты отмечают: «Даже если Индия передала такие технологии, Азербайджан наверняка понимает, что это не было намеренным действием Израиля»», - пишет The Jerusalem Post.