Իրանը հերքել Է Ուկրաինայում օգտագործելու համար Ռուսաստանին անօդաչու թռչող սարքեր փոխանցելու մեղադրանքները
Իրանը կտրականապես հերքել է Ուկրաինայում հակամարտության մեջ օգտագործելու համար Ռուսաստանին անօդաչու թռչող սարքեր փոխանցելու մեղադրանքները։ Տասս-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին չորեքշաբթի լրագրողներին հայտնել է ՄԱԿ-ում Իրանի մշտական ներկայացուցիչ Ամիդ Սաիդ Իրավանին ՝ անվտանգության խորհրդի փակ նիստից հետո ։
«Իրանը կտրականապես հերքել է անհիմն եւ ոչնչով չհիմնավորված մեղադրանքներն այն մասին, որ Իրանը անօդաչու թռչող սարքեր է փոխանցել Ուկրաինայի հակամարտության մեջ օգտագործելու համար», - ասել է նա:
«Ավելին, Իրանը խորապես համոզված է, որ իր զենքի արտահանումից ոչ մեկը, այդ թվում ՝ ցանկացած երկրի անօդաչու թռչող սարքերի մատակարարումը, չի հակասում ՄԱԿ - ի Անվտանգության խորհրդի 2231 բանաձևի համապատասխան դրույթներին (Իրանի միջուկային գործարքի պայմանների համաձայն)», - հավելել է նա ։
Հիշեցնենք՝ հոկտեմբերի 16-ին The Washington Post-ը գրել էր, որ Իրանը պատրաստվում է Ռուսաստանին մատակարարել կարճ հեռահարության Fateh-110 եւ Zolfaghar բալիստիկ հրթիռների առաջին խմբաքանակը, որոնք կարող են խոցել թիրախները համապատասխանաբար 300 կմ եւ 700 կմ հեռավորության վրա: Բացի այդ, ըստ թերթի աղբյուրների, Թեհրանը նախատեսում է նաև Մոսկվային հանձնել անօդաչու թռչող սարքեր, այդ թվում ՝ տասնյակ Mohajer-6 սարքեր և Shahed տիպի կամիկաձե անօդաչու սարքեր, որոնք, Վաշինգտոնի պնդմամբ, ավելի վաղ արդեն մատակարարվել էին Իրանի կողմից ՌԴ-ին:

Иран отверг обвинения в передаче России беспилотников для использования на Украине
Иран категорически отверг обвинения в передаче России беспилотников для использования в конфликте на Украине. Об этом заявил в среду журналистам постоянный представитель Ирана при ООН Амид Саид Иравани после закрытого заседания Совета Безопасности по данному вопросу.
"Иран категорически отверг безосновательные и ничем не подкрепленные обвинения в том, что Иран передал беспилотники для использования в конфликте на Украине", - сказал он.
"Более того, Иран глубоко убежден, что ничто из его оружейного экспорта, в том числе поставки беспилотников любой стране, не подпадают под действия соответствующих положений резолюции Совета Безопасности ООН 2231 (по условиям иранской ядерной сделки - прим. ТАСС)", - добавил он.
Как сообщила 16 октября со ссылкой на источники газета The Washington Post, США и их союзники полагают, что Иран готовится поставить России первую партию баллистических ракет малой дальности Fateh-110 и Zolfaghar, которые способны поражать цели на расстоянии 300 км и 700 км соответственно. Кроме того, по версии источников газеты, Тегеран также планирует передать Москве беспилотники, в том числе десятки аппаратов Mohajer-6 и дроны-камикадзе типа Shahed, которые, по утверждению Вашингтона, ранее уже поставлялись Ираном РФ.