Իրանը համատեղ ռազմածովային զորավարժություններ կանցկացնի Հնդկական օվկիանոսում
«Մենք պատասխանատվություն ենք կրում նավագնացության, խոշոր նավթային լցանավերի եւ առեւտրային նավերի երթեւեկության տնտեսական անվտանգության ապահովման համար»,- ասել է դերծովակալ Շահրամ Իրանին՝ ելույթ ունենալով Հնդկական օվկիանոսի մերձարեւադարձային ցիկլոններին նվիրված միջազգային առաջին համաժողովում։
Հայտարարելով, որ Իրանը համատեղ զորավարժություններ կանցկացնի Հնդկական օվկիանոսում, նա ավելացրել է. «Տա Աստված, որ զորավարժություններ անցկացնենք նաեւ այլ օվկիանոսներում»։ «Մենք ընդլայնում ենք համագործակցությունը ծովային անվտանգության բոլոր կենտրոնների հետ եւ պատրաստ ենք տեղեկություններ փոխանակել մթնոլորտային խնդիրների վերաբերյալ»,- ասել է նա՝ ավելացնելով, որ առաջնահերթությունը Հնդկական օվկիանոսն է։
Իրանը ներկայում ուղիղ հարաբերություններ ունի Օմանի եւ Պակիստանի հետ ծովային անվտանգության ոլորտում, եւ երկիրը փորձում է լուրջ ներկայություն ունենալ Հնդկական եւ այլ օվկիանոսներում, ավելացրել է նա։

Иран проведет совместные военно-морские учения в Индийском океане
«Мы несем ответственность за обеспечение экономической безопасности судоходства, крупных нефтяных танкеров и коммерческих судов, и необходимо заранее узнавать о штормах, потому что они влияют на доставку», - заявил контр-адмирал Шахрам Ирани, выступая на первой Международной конференции по тропическим циклонам Индийского океана.
Объявив, что Иран проведет совместные учения в Индийском океане, он добавил: «Даст Бог, мы также проведем учения в других океанах». «Мы расширяем сотрудничество со всеми центрами морской безопасности и готовы обмениваться информацией по атмосферным проблемам», - сказал он, добавив, что приоритет находится в Индийском океане.
В настоящее время Иран имеет прямые отношения с Оманом и Пакистаном в сфере морской безопасности, и страна пытается иметь серьезное присутствие в Индийском и других океанах, добавил он.