Իրանը չի գնա փոխզիջման իր ազգային շահերի հարցում. ԱԳ նախարար
Տարածաշրջանում ամերիկյան ռազմական բազաների նկատմամբ Իրանի պատասխան հարվածները արմատապես փոխել են տարածաշրջանային անվտանգության ճարտարապետությունը, հայտարարել է արտգործնախարար Աբաս Արաղչին՝ պնդելով, որ դրանք ցույց են տվել ամբողջ տարածաշրջանում հարվածներ հասցնելու Իրանի կարողությունը՝ առանց արդյունավետ ռազմական պատասխան սադրելու, տեղեկացնում է Tasnim‑ը։
Նա հավելել է, որ Իրանը դեռ նախապես կանխատեսել էր պատերազմի հնարավորությունը և պատրաստել էր գործողությունների մանրամասն ծրագրեր տարբեր սցենարների դեպքում, ներառյալ ամերիկա‑իսրայելական համատեղ հարձակումները և նույնիսկ Իսլամական հեղափոխության առաջնորդի սպանությունը։ Նա ընդգծել է, որ երկիրը ռազմական գործողությունների սկսվելուց «բացարձակապես չի զարմացել» և լիովին պատրաստ էր պատասխան գործողությունների։
Արտգործնախարարը հայտարարել է, որ Թեհրանը բանակցությունների մեջ է մտել Միացյալ Նահանգների հետ՝ չնայած պատերազմի սպասմանը, պարզաբանելով, որ բանակցությունները նպատակ ունեին սպառել դիվանագիտական հնարավորությունները և միջազգային հանրությանը ցույց տալ, որ Իրանը օգտագործել է բոլոր խաղաղ ուղիները։ Նա ասել է, որ Վաշինգտոնը բազմիցս պահանջել է «ուրանի զրոյական հարստացում» և ի վերջո ընտրել է ռազմական գործողություններն այն բանից հետո, երբ բանակցությունների միջոցով չի կարողացել ստիպել Իրանին հրաժարվել իր միջուկային ծրագրից։
Արաղչին մերժել է այն պնդումները, թե դիվանագիտությունն է հանգեցրել պատերազմին՝ փոխարենը հայտարարելով, որ հակամարտությունը դարձել է ԱՄՆ‑ի և Իսրայելի այն համոզմունքի հետևանքը, թե Իրանը թուլացել է և կորցրել է տարածաշրջանային զսպման ներուժը։ Ըստ նրա, այս գնահատականը լուրջ սխալ է եղել, քանի որ Իրանը ցուցաբերել է ուժեղ դիմադրություն և ստիպել իր հակառակորդներին դադարեցնել ռազմական արշավը։
Նա հայտարարել է, որ նախորդ 12-օրյա պատերազմի փորձը Իրանին հնարավորություն է տվել ամրապնդել իր ռազմական կարողություններն ու բարձրացնել մարտական պատրաստականությունը՝ ճանապարհ հարթելով հետագա 40-օրյա հակամարտությունում հաղթանակի համար։ Նա նշել է, որ անցած ամիսներին Իրանի հրթիռների արձակման հնարավորությունները զգալիորեն արդիականացվել են, ինչն ի չիք է դարձրել հակառակորդի սպասումները։
Արաղչին նաև հայտարարել է, որ Զինված ուժերը բոլոր բանակցությունների ընթացքում մնացել են լիակատար մարտական պատրաստվածության վիճակում և երբեք հրահանգ չեն ստացել ազգային պաշտպանության հարցերում ապավինել դիվանագիտությանը։ Նա հայտնել է, որ այնպիսի ծրագրեր, ինչպիսին է Հորմուզի նեղուցի անհապաղ փակումը ռազմական ժամանակի որոշակի սցենարների դեպքում, նախապես պատրաստվել էին և իրականացվել նախապես համաձայնեցված արտակարգ գործողությունների ծրագրերին համապատասխան։
Իրանի արտգործնախարարը հայտարարել է, որ բանակցությունների վերաբերյալ որոշումները կոլեկտիվ կերպով ընդունվում են Ազգային անվտանգության բարձրագույն խորհրդին առընթեր մասնագիտացված հանձնաժողովի կողմից, որը միաժամանակ երկրին հանձնարարել էր պատրաստվել պատերազմի։ Նա հավելել է, որ Իրանը հետևողականորեն մերժում է զրոյական հարստացման կամ ուրանի հարստացման երկարաժամկետ կասեցման վերաբերյալ ԱՄՆ պահանջները՝ պնդելով, որ երկրի միջուկային իրավունքները քննարկման ենթակա չեն։
Արաղչին հավելել է, որ թեև Իրանը միշտ նախընտրել է դիվանագիտությունը՝ պատերազմի ծախսերից խուսափելու համար, սակայն ճնշման տակ չի գնա փոխզիջման իր ազգային շահերի հաշվին։

Глава МИД: Иран не пойдет на компромисс в вопросе своих национальных интересов
Ответные удары Ирана по американским военным базам в регионе коренным образом изменили архитектуру региональной безопасности, заявил министр иностранных дел Аббас Аракчи, утверждая, что они продемонстрировали способность Ирана наносить удары по всему региону, не провоцируя эффективного военного ответа, передает Tasnim.
Он добавил, что Иран заблаговременно предвидел возможность войны и подготовил подробные планы действий на случай различных сценариев, включая совместные американо-израильские атаки и даже убийство лидера Исламской революции. Он подчеркнул, что страна «нисколько не была удивлена» началом боевых действий и была полностью готова к ответным действиям.
Министр иностранных дел заявил, что Тегеран вступил в переговоры с Соединенными Штатами, несмотря на ожидание войны, объяснив, что переговоры были направлены на исчерпание дипломатических возможностей и демонстрацию международному сообществу того, что Иран использовал все мирные пути. Он сказал, что Вашингтон неоднократно требовал «нулевого обогащения урана» и в конечном итоге выбрал военные действия после того, как не смог заставить Иран отказаться от своей ядерной программы путем переговоров.
Аракчи отверг утверждения о том, что дипломатия привела к войне, заявив вместо этого, что конфликт стал результатом убежденности США и Израиля в том, что Иран ослаблен и утратил региональный потенциал сдерживания. По его словам, эта оценка оказалась серьезной ошибкой, поскольку Иран оказал сильное сопротивление и вынудил своих противников прекратить военную кампанию.
Он заявил, что опыт предыдущей 12-дневной войны позволил Ирану укрепить свои военные возможности и повысить боеготовность, проложив путь к победе в последующем 40-дневном конфликте. Он отметил, что за прошедшие месяцы возможности Ирана по запуску ракет были существенно модернизированы, что опровергло ожидания противника.
Аракчи также заявил, что Вооруженные силы оставались в состоянии полной боевой готовности на протяжении всех переговоров и никогда не получали указаний полагаться на дипломатию в вопросах национальной обороны. Он сообщил, что такие планы, как немедленное закрытие Ормузского пролива при определенных сценариях военного времени, были подготовлены заранее и реализованы в соответствии с заранее согласованными планами действий в чрезвычайных ситуациях.
Министр иностранных дел Ирана заявил, что решения о переговорах принимаются коллективно специализированным комитетом при Высшем совете национальной безопасности, который одновременно дал указание стране готовиться к войне. Он добавил, что Иран последовательно отвергает требования США о нулевом обогащении или долгосрочной приостановке обогащения урана, настаивая на том, что ядерные права страны не подлежат обсуждению.
Аракчи добавил, что, хотя Иран всегда предпочитал дипломатию, чтобы избежать издержек войны, он не пойдет на компромисс со своими национальными интересами под давлением.