Իրանում ընթանում է նախագահական ընտրությունների երկրորդ փուլը
Ուրբաթ օրը Իրանում տեղի կունենա արտահերթ նախագահական ընտրությունների երկրորդ փուլը, ընտրատեղամասերը կբացվեն տեղական ժամանակով ժամը 08:00-ին։
Սպասվում է, որ երկրի ընտրությունների արդյունքները հայտնի կդառնան հուլիսի 6-ի առավոտյան՝ բոլոր ձայները հաշվելուց հետո։
Նախագահի պաշտոնի համար կպայքարեն առողջապահության նախկին նախարար, 69-ամյա բարեփոխիչ Մասուդ Պեզեշքիանը և հանրապետության Ազգային անվտանգության բարձրագույն խորհրդում Իրանի առաջնորդի 58-ամյա ներկայացուցիչ, պահպանողական Սաիդ Ջալիլին։ Հունիսի 28-ին կայացած առաջին փուլում Պեզեշքիանը և Ջալիլին ստացել են ձայների համապատասխանաբար 44 և 40 տոկոսը։ Հաղթելու համար պետք էր 50%-ից ավելի միավոր հավաքել։ Մասնակցությունը կազմել է 40%, ինչը ամենացածրն է եղել իսլամական հանրապետության 45 տարիների ընթացքում։ Քվեաթերթիկների առնվազն 4 տոկոսն անվավեր է եղել։
Իրանում քաղաքական գործիչները պայմանականորեն բաժանված են երեք ճամբարի՝ պահպանողականների, ռեֆորմիստների և չափավորականների: Միաժամանակ բոլոր շարժումների ներկայացուցիչներն անհրաժեշտ են համարում հանրապետության պետական ​​համակարգի ամրապնդումը, այդ թվում՝ իսլամը՝ որպես երկրի պաշտոնական կրոն։
Նախագահական մրցավազքի երկու մասնակիցներն էլ տնտեսական աճի, սոցիալական առաջընթացի և երկրի կայուն զարգացման կողմնակիցներ են։ Պեզեշկիյանը հանդես է գալիս օտարերկրյա ներդրումների ներգրավման, Արևմուտքի հետ երկխոսության և Գործողությունների համատեղ համապարփակ ծրագրի (JCPOA, միջուկային համաձայնագրի) վերականգնման օգտին: Առողջապահության նախարարության նախկին ղեկավարը, որը ծագումով Իրանի Արևմտյան Ադրբեջան նահանգից է, խոստացել է ընդլայնել Իսլամական Հանրապետության կանանց և էթնիկ փոքրամասնությունների իրավունքները և քննադատել է իշխանությունների դիրքորոշումը հիջաբի պարտադիր կրման վերաբերյալ։
Ջալիլին մտադիր է արևմտյան պատժամիջոցների դեմ պայքարում հենվել ներքին ներուժի վրա, ուժեղացնել զինված ուժերը, շարունակել մայիսի 19-ին ավիավթարի հետևանքով զոհված նախագահ Էբրահիմ Ռաիսիի արտաքին քաղաքականությունը. մասնակցել BRICS-ին և Շանհայի համագործակցության կազմակերպությանը (SCO), ավարտել Իրանի և Եվրասիական տնտեսական միության (ԵԱՏՄ) միջև ազատ առևտրի գոտու ստեղծումը, Ռուսաստանի և Չինաստանի հետ ռազմավարական գործընկերության խորացումը։ Նա կարծում է, որ ԱՄՆ-ը պետք է պատասխանատվություն կրի 2018 թվականին ՀԳՀԾ-ից դուրս գալու համար։

В Иране проходит второй тур выборов президента
Второй тур внеочередных президентских выборов состоится в Иране в пятницу, избирательные участки открылись в 08:00 по местному времени .
Ожидается, что результаты выборов в стране станут известны в первой половине дня 6 июля после подсчета всех голосов.
За президентское кресло поборются 69-летний бывший министр здравоохранения реформист Масуд Пезешкиян и 58-летний представитель лидера Ирана в Высшем совете национальной безопасности республики консерватор Саид Джалили. В первом туре, который прошел 28 июня, Пезешкиян и Джалили набрали 44% и 40% голосов соответственно. Для победы необходимо было набрать больше 50%. Явка составила 40%, что стало самым низким показателем за 45 лет существования исламской республики. По меньшей мере 4% избирательных бюллетеней оказались недействительными.
Политиков в Иране принято условно делить на три лагеря: консерваторов, реформистов и умеренных. При этом представители всех течений считают необходимым укрепление государственного строя республики, в том числе ислама в качестве официальной религии страны.
Оба участника президентской гонки - сторонники экономического роста, социального прогресса и устойчивого развития страны. Пезешкиян выступает за привлечение иностранных инвестиций, диалог с Западом и восстановление Совместного всеобъемлющего плана действий (СВПД, ядерной сделки). Экс-глава Минздрава, выходец из иранской провинции Западный Азербайджан, пообещал расширять права женщин и этнических меньшинств исламской республики, критиковал позицию властей по поводу обязательного ношения хиджаба.
Джалили выступает за опору на внутренний потенциал в борьбе с западными санкциями, укрепление вооруженных сил, продолжение внешнеполитического курса погибшего 19 мая в авиакатастрофе президента Эбрахима Раиси: участие в БРИКС и Шанхайской организации сотрудничества (ШОС), завершение создания зоны свободной торговли Ирана с Евразийским экономическим союзом (ЕАЭС), углубление стратегического партнерства с Россией и Китаем. Он считает, что США должны понести ответственность за выход из СВПД в 2018 году.