Իրանում կախաղան են բարձրացրել հունվարյան զանգվածային անկարգությունների երկու կազմակերպիչներին․ Tasnim
Իրանում հակակառավարական անկարգությունների երկու մասնակիցներ են մահապատժի ենթարկվել։ Նրանք կապված են եղել «Մոջահեդին-է Խալք» («Իրանի ժողովրդի մոջահեդների կազմակերպություն», արգելված է Իրանում) ահաբեկչական խմբավորման հետ։ Այս մասին հայտնել է Tasnim գործակալությունը:
Ըստ գործակալության տվյալների՝ մեղադրյալները մեղավոր են ճանաչվել ահաբեկչական գործողություններ կազմակերպելու, այդ թվում՝ Թեհրանում նռնակաձիգի կիրառմամբ զինված հարձակում իրականացնելու մեջ։ Քննության և դատավարական գործընթացների ավարտից հետո երկուսն էլ դատապարտվել են մահապատժի։ Իրանի Գերագույն դատարանը հաստատել է դատավճիռը։ Մարտի 30-ի առավոտյան դատապարտյալները կախաղան են բարձրացվել։
Իրանում հուզումներն սկսվել են 2025 թվականի դեկտեմբերի 29-ին՝ ռիալի փոխարժեքի կտրուկ անկմամբ պայմանավորված փողոցային բողոքի ցույցերից հետո, և տարածվել են խոշոր քաղաքների մեծ մասում։ Ինչպես հայտարարել է Իրանի արտաքին գործերի նախարար Աբբաս Արաղչին, 2026 թվականի հունվարի 8-ից ցուցարարների շրջանում հայտնվել են զինված ահաբեկիչներ։ Թեհրանն անկարգությունների կազմակերպման պատասխանատվությունը բարդել է Իսրայելի և ԱՄՆ-ի վրա։ Հունվարի 23-ին Արաղչին հայտնել էր, որ զոհերի ընդհանուր թիվը կազմել է 3 117 մարդ, որոնց թվում կան ինչպես խաղաղ քաղաքացիներ, այնպես էլ անվտանգության ուժերի աշխատակիցներ։

Tasnim: в Иране повесили двух организаторов январских массовых беспорядков
Двое участников антиправительственных беспорядков, связанных с террористической группировкой «Моджахедин-э Хальк» («Организация моджахедов иранского народа», запрещена в Иране), казнены в исламской республике. Об этом сообщило агентство Tasnim.
По его данным, обвиняемые были признаны виновными в организации терактов, включая вооруженное нападение в Тегеране с применением гранатомета. После завершения следствия и судебных разбирательств оба были приговорены к смертной казни. Верховный суд Ирана подтвердил приговор. 30 марта утром осужденные были повешены.
Волнения в Иране начались 29 декабря 2025 года после уличных акций протеста, вызванных резким падением курса риала, и распространились на большинство крупных городов. С 8 января 2026 года, как заявил глава иранского МИД Аббас Арагчи, среди демонстрантов появились вооруженные террористы. В Тегеране возложили ответственность за организацию беспорядков на Израиль и США. 23 января Арагчи сообщил, что общее число погибших составило 3 117, среди которых есть как мирные граждане, так и сотрудники сил безопасности.