Իրանի գերագույն առաջնորդը խոստացել է հաղթել թշնամուն նաև մշակույթի և տնտեսության ոլորտներում
Իրանի գերագույն առաջնորդ այաթոլլա Մոջթաբա Խամենեին Ուսուցչի օրվա և Աշխատանքի օրվա առթիվ՝ մայիսի 1-ին, երդվել է, որ իրանցի ժողովուրդը կհաղթի թշնամուն նաև մշակութային ու տնտեսական ոլորտներում՝ ռազմական դաշտում հաղթանակից հետո, հայտնում է Press TV-ն։
«Այժմ, երբ Իրանի Իսլամական Հանրապետությունն ավելի քան քառասունյոթ տարվա պայքարից հետո, ապավինելով աստվածային ողորմությանը, աշխարհին ապացուցել է իր զարմանալի կարողությունների մի մասը իր առաջընթացի ու գերազանցության թշնամիների դեմ ռազմական ճակատամարտում, այն պետք է նաև հուսահատեցնի ու հաղթի նրանց տնտեսական ճգնաժամի և մշակութային ջիհադի փուլում:
Ուսուցիչները կդառնան մշակութային ճակատամարտի ամենաազդեցիկ օղակը, իսկ բանվորները կլինեն տնտեսական պայքարի ամենաարդյունավետ տարրերից մեկը՝ այնքան, որ կարելի է պնդել, թե այս երկուսը ծառայում են որպես մշակույթի և տնտեսության ասպարեզների հիմք», - նշել է նա:
Այաթոլլա Խամենեին նշել է, որ երկրի առաջընթացը կախված է «երկու սյուներից՝ գիտելիքից և աշխատանքից», և կոչ է արել գործնական աջակցություն ցուցաբերել երկու խմբերին էլ։ Ուսուցիչներն, ըստ նրա, «լուրջ պատասխանատվություն» են կրում հմտությունների ուսուցման, խորաթափանցության դաստիարակման և հաջորդ սերնդի անհատականության ձևավորման համար:
Նա կոչ է արել ավելի սերտ փոխգործակցություն հաստատել ընտանիքների ու դպրոցների տնօրինությունների միջև և հորդորել է քաղաքացիներին նախապատվությունը տալ տեղական արտադրության ապրանքներին՝ աջակցելու տեղացի աշխատողներին:
Նա նաև դիմել է գործարարներին, հատկապես նրանց, ում ձեռնարկությունները դժվարություններ են կրում՝ կոչ անելով «հնարավորության դեպքում խուսափել կրճատումներից» և յուրաքանչյուր աշխատողի վերաբերվել որպես «հարստության աղբյուրի» իրենց գործունեության համար՝ կառավարության աջակցությամբ։
Անդրադառնալով Իրանի, որպես ռազմական տերություն կայացմանը, առաջնորդը հույս է հայտնել, որ ուսուցիչների օգնությամբ ամրապնդելով իրանա-իսլամական ինքնությունը և առաջնահերթություն տալով բանվորների կողմից արտադրվող տեղական ապրանքներին՝ երկիրը կշարունակի «շարժվել դեպի առաջընթացի ու կատարելության գագաթները»։

Верховный лидер Ирана аятолла Моджтаба Хаменеи в День учителя и День труда 1 мая поклялся, что иранский народ победит врага также в культурной и экономической сферах, после победы на военном поле боя, сообщает Press TV.
«Теперь, когда Исламская Республика Иран после более чем сорока семи лет борьбы, полагаясь на божественную милость, доказала миру часть своих замечательных возможностей в военной битве с врагами своего прогресса и превосходства, она также должна разочаровать и победить их на этапе экономического кризиса и культурного джихада.
Учителя станут самым влиятельным звеном в культурной битве, а рабочие будут одними из самых эффективных элементов в экономической битве — настолько, что можно утверждать, что эти двое служат основой арен культуры и экономики», - отметил он.
Аятолла Хаменеи отметил, что прогресс страны зависит от «двух столпов - знаний и труда», и призвал к практической поддержке обеих групп. Учителя, по его словам, несут «серьезную ответственность» за обучение навыкам, воспитание проницательности и формирование личности следующего поколения.
Он призвал к более тесному взаимодействию между семьями и школьными администраторами и призвал граждан отдавать предпочтение товарам отечественного производства для поддержки местных работников.
Он также обратился к владельцам бизнеса, особенно к тем, чьи предприятия испытывают трудности, с призывом «по возможности избегать увольнений» и относиться к каждому работнику как к «источнику богатства» для своей деятельности при поддержке правительства.
Размышляя о становлении Ирана как военной державы, лидер выразил надежду, что, укрепляя ирано-исламскую идентичность с помощью учителей и уделяя приоритетное внимание товарам отечественного производства, производимым рабочими, страна продолжит «движение к вершинам прогресса и совершенства».