Հյուսիսային Կորեան ռազմավարական թևավոր հրթիռ է փորձարկել
Հյուսիսային Կորեան շաբաթ օրը ռազմավարական թևավոր հրթիռ է փորձարկել, հայտնել է Կորեայի կենտրոնական լրատվական գործակալությունը (KCNA):
Երկրի առաջնորդ Կիմ Չեն Ընը հետևել է «սպառազինության կարևոր համակարգի» փորձարկումներին, հաղորդում են լրատվամիջոցները։
«Ծով-երկիր» դասի ռազմավարական թևավոր հրթիռները 1500 կիլոմետր տարածություն են հաղթահարել և թռչել 7507-ից 7511 վայրկյան՝ նախքան թիրախները խոցելը, հաղորդում է KCNA-ն:
Բացի այդ, ԶԼՄ-ն հրապարակել է Հյուսիսային Կորեայի արտաքին գործերի նախարարության հայտարարությունը, որը խոստացել է «ամենակոշտ հակազդեցությունը» ԱՄՆ-ին այնքան ժամանակ, քանի դեռ Վաշինգտոնը «հրաժարվում է» Փհենյանի ինքնիշխանությունից։ Հարավային Կորեայի և ԱՄՆ-ի միջև ռազմական դաշինքը և համատեղ զորավարժությունները աճող լարվածություն են առաջացրել տարածաշրջանում, ասվում է նախարարության հայտարարության մեջ, որը տարածել է KCNA-ն։

Северная Корея провела испытания стратегической крылатой ракеты
Северная Корея в субботу провела испытание стратегической крылатой ракеты, сообщает Центральное телеграфное агентство Кореи (ЦТАК).
Лидер страны Ким Чен Ын наблюдал за испытаниями «важной системы вооружения», отметило СМИ.
Стратегические крылатые ракеты класса «море-земля» преодолели расстояние в 1500 километров и пролетели от 7507 до 7511 секунд, прежде чем поразить свои цели, сообщило ЦТАК.
Кроме того СМИ опубликовало заявление МИД Северной Кореи, который пообещал «самое жесткое противодействие» Соединенным Штатам до тех пор, пока Вашингтон «отказывается» от суверенитета Пхеньяна. Военный альянс и совместные учения Южной Кореи и США стали причиной растущей напряженности в регионе, говорится в заявлении министерства, опубликованном ЦТАК.