Հռոմի պապը կոչ է արել անհապաղ հրադադար հաստատել Գազայի հատվածում և ազատ արձակել պատանդներին
Հռոմի պապ Ֆրանցիսկոսը կոչ է արել շտապ մարդասիրական օգնություն հասցնել Գազայի պաղեստինցիներին, իսկ Իսրայելին և ՀԱՄԱՍ-ին՝ անհապաղ ընդունել հրադադարի և պատանդների ազատ արձակման առաջարկները:
Կիրակի կեսօրվա իր օրհնության ժամանակ Ֆրանցիսկոսը նաև շնորհակալություն հայտնել Հորդանանին, որն այս շաբաթ միջազգային համաժողով է անցկացնելու պաղեստինցիներին մարդասիրական օգնություն ցուցաբերելու նպատակով:
«Ես կոչ եմ անում միջազգային հանրությանը անհապաղ գործել՝ օգտագործելով բոլոր հնարավոր միջոցները, օգնության հասնելու պատերազմից տանջված Գազայի ժողովրդին,- ասել է նա։- Մարդասիրական օգնությունը պետք է հասցվի նրանց, ովքեր դրա կարիքն ունեն, և ոչ ոք չի կարող խանգարել դրան։ Հուսով եմ, որ ներկայացված խաղաղության առաջարկները, այդ թվում՝ պատանդների ազատ արձակման վերաբերյալ, անմիջապես կընդունվեն՝ հանուն պաղեստինցիների և իսրայելցիների»։
Պապը հիշեցրել է, որ շաբաթ օրը լրացել է Վատիկանի այգիներում իր կազմակերպած խաղաղության աղոթքի 10-ամյակը, որին ներկա էին Իսրայելի այն ժամանակվա նախագահ Շիմոն Պերեսը և Պաղեստինի առաջնորդ Մահմուդ Աբասը։

Папа Римский призвал к немедленному прекращению огня в секторе Газа и освобождению заложников
Папа Римский Франциск Первый призвал срочно доставить гуманитарную помощь палестинцам в Газе, а Израиль и ХАМАС немедленно принять предложения о прекращении огня и освобождении заложников.
Во время своего воскресного полуденного благословения Франциск также поблагодарил Иорданию, которая на этой неделе проведет международную конференцию по оказанию гуманитарной помощи палестинцам.
«Я призываю международное сообщество действовать безотлагательно, используя все средства, чтобы прийти на помощь жителям Газы, измученным войной, - сказал он. - Гуманитарная помощь должна доставляться тем, кто в ней нуждается, и никто не может этому препятствовать. Я надеюсь, что мирные предложения по всем направлениям, которые были представлены, в том числе по освобождению заложников, будут приняты немедленно ради палестинцев и израильтян».
Папа Римский напомнил, что в субботу исполнилось 10 лет со дня мирной молитвы, которую он организовал в садах Ватикана, на которой присутствовали тогдашний президент Израиля Шимон Перес и палестинский лидер Махмуд Аббас.