Հորմուզի նեղուցը բաց է բոլորի համար, բացի մեր տարածք ներխուժողներից․ Իրանի նախագահ
Հորմուզի նեղուցը բաց է բոլորի համար, բացի մեր տարածք ներխուժողներից. X սոցիալական ցանցում գրել է Իրանի նախագահ Մասուդ Փեզեշքիանը։
Ըստ նրա, «Իրանն աշխարհի քարտեզից ջնջելու պատրանքը վկայում է հուսահատության մասին՝ ուղղված պատմություն կերտող ազգի կամքի դեմ»։
«Սպառնալիքներն ու ահաբեկումը միայն ամրապնդում են մեր միասնությունը։ Հորմուզի նեղուցը բաց է բոլորի համար, բացի մեր տարածք ներխուժողներից։ Մենք հաստատակամորեն դիմակայում ենք մարտի դաշտում հնչող խենթ սպառնալիքներին»,- հավելել է Փեզեշքիանը։
Ավելի վաղ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել էր, որ կոչնչացնի Իրանի բոլոր էլեկտրակայանները, եթե Հորմուզի նեղուցը 48 ժամվա ընթացքում չբացվի։

Президент Ирана: Ормузский пролив открыт для всех, кроме тех, кто вторгается на нашу территорию
Ормузский пролив открыт для всех, кроме тех, кто вторгается на нашу территорию, написал в соцсети Х президент Ирана Масуд Пезешкиан.
По его словам, «иллюзия стирания Ирана с карты мира свидетельствует об отчаянии, направленном против воли нации, творящей историю».
«Угрозы и террор только укрепляют наше единство. Ормузский пролив открыт для всех, кроме тех, кто вторгается на нашу территорию. Мы твердо противостоим безумным угрозам на поле боя», - добавил Пезешкиан.
Ранее президент США Дональд Трамп заявил, что уничтожит все электростанции Ирана, если Ормузский пролив не будет открыт в течение 48 часов.