Հենց այսպես էր ամեն ինչ սկսվում Ուկրաինայում. արդյո՞ք դա պետք է ՀՀ շարքային քաղաքացիներին. Վոլոդին
Հենց այսպես էր ամեն ինչ սկսվում Ուկրաինայում. արդյո՞ք դա պետք է ՀՀ շարքային քաղաքացիներին: Այս մասին գրել է Պետդումայի նախագահ Վյաչեսլավ Վոլոդինը, հաղորդում է ՌԻԱ Նովոստի-ն:
Վոլոդինը հիշեցրել է, որ Հաղթանակի տոնի նախաշեմին Երևանում տեղի է ունեցել գագաթնաժողով, որին հավաքվել են Նիկոլ Փաշինյանի հյուրերը, և դրան հաջորդել են եկածների ելույթներն ու հայտարարությունները, այդ թվում՝ Վլադիմիր Զելենսկու։
«Այսօր բոլորի համար ակնհայտ է դարձել հարցը՝ ինչպե՞ս են զարգանալու հարաբերությունները Փաշինյանի նման արարքներից հետո։ Մեր պետություններն ավելի մոտ կլինե՞ն, թե՞ հեռու։ Լարվածությունը հարաբերություններում ավելի քիչ կլինի՞, թե՞ շատ։ Ամենայն հավանականությամբ՝ երկրորդը։ Ակամա զուգահեռ է առաջանում. հենց այսպես էր ամեն ինչ սկսվում Ուկրաինայում։ Արդյո՞ք դա պետք է Հայաստանի շարքային քաղաքացիներին»,- գրել է Վոլոդինը։
Նա նշել է, որ Ռուսաստանն ունի ամենամտերիմ և լավ հարաբերություններից մեկը հայ ժողովրդի հետ, ՌԴ տարածքում բնակվող հայերի թիվը գրեթե հավասար է Հայաստանում բնակվողների թվին, և Ռուսաստանում հայերն իրենց դրսևորում են մյուս ազգությունների հետ հավասար, զբաղեցնում են պաշտոններ, ընտրվում են պատգամավորներ՝ օգնելով Հայաստանում իրենց հարազատներին ու մերձավորներին։
«Կանխատեսում եմ, որ կսկսվեն այսպիսի հայտարարություններ՝ «Մենք ինքնիշխան պետություն ենք, ինչ ուզում ենք, անում ենք»։ Ոչ ոք չի խոսում ինքնիշխանության և միջամտության մասին։ Խոսքը բարոյականության և պարկեշտության մասին է։ Դրանք կա՛մ կան, կա՛մ չկան։ Կարելի է բարձր պաշտոններ զբաղեցնել, բայց դա չի նշանակում, որ մարդն օժտված է այդ որակներով»,- հավելել է Պետդումայի նախագահը։
Վոլոդինի խոսքով՝ Ռուսաստանի հարաբերությունները երկրների հետ կառուցվում են բարեկամության, փոխշահավետ համագործակցության, ինքնիշխան պետությունների գործերին չմիջամտելու սկզբունքների վրա, և այնտեղ, որտեղ դրանք ձևավորվում են համակողմանիորեն, դա վերածվում է ռազմավարական գործընկերության և ավելին՝ դաշնակցային հարաբերությունների։
«Եվ, իհարկե, հաշվի առնելով ձեռք բերված մակարդակը՝ կառուցվում է աշխատանքը, ընդգծվում է, թե որքան կարևոր է մեզ համար զարգացնել հարաբերությունները երկրների և ժողովուրդների միջև։ Մեր կողմից, չնայած նրան, որ Պետական դուման ներկայացված է տարբեր քաղաքական խմբակցություններով և յուրաքանչյուր պատգամավոր իր ձևով է տեսնում իրավիճակը, ջանում ենք անել ամեն ինչ, որպեսզի բարեկամությունն ամրապնդվի։ Ըստ էության, անշեղորեն հետևում ենք դրան»,- ընդգծել է նա։

Володин провел параллель между Арменией и Украиной
Председатель Госдумы Вячеслав Володин провел параллель между политическим курсом Еревана и началом событий на Украине в связи с проведением в Армении в преддверии Дня Победы саммита Европейского политического сообщества.
Володин напомнил, что в преддверии Дня Победы в Ереване прошел саммит, на который съехались гости премьер-министра Армении Никола Пашиняна, и далее последовали выступления и заявления приехавших, включая Владимира Зеленского.
"Сегодня для всех очевидным стал вопрос: как будут развиваться отношения после таких поступков Пашиняна? Ближе будут наши государства или дальше? Меньше будет напряжения в отношениях или больше? Скорее всего, второе. Невольно возникает параллель: именно так всё начиналось на Украине. Надо ли это обычным гражданам Армении?", - написал Володин в своем канале на платформе "Макс".
Он отметил, что у России одни из самых близких и хороших отношений с армянским народом, количество армян, проживающих на территории РФ, практически одинаково с проживающими в Армении, и в России армяне реализуют себя наравне с другими национальностями, занимают посты, избираются в депутаты, помогая своим родным и близким в Армении.
"Предвижу, что начнутся заявления типа: "Мы суверенное государство, что хотим, то и делаем". Никто не говорит о суверенности и о вмешательстве. Речь идёт о морали и порядочности. Они либо есть, либо нет. Можно занимать большие должности, но это не значит, что человек обладает этими качествами", - добавил председатель Госдумы.
По словам Володина, отношения России со странами строятся на принципах дружбы, взаимовыгодного сотрудничества, невмешательства в дела суверенных государств, и там, где они складываются всесторонне, это перерастает в стратегическое партнёрство и более того - в союзнические отношения.
"И, конечно, с учётом достигнутого уровня строится работа, подчёркивается, насколько нам важно развивать отношения между странами и народами. Со своей стороны, несмотря на то, что Государственная Дума представлена различными политическими фракциями и каждый депутат видит ситуацию по-своему, стараемся делать всё, чтобы дружба укреплялась. Собственно, неизменно этому следуем", - подчеркнул он.