Հայտարարություն. Վրաստանը չի մասնակցում և երբեք չի մասնակցել «3+3» ձևաչափով հանդիպմանը
Վրաստանի ԱԳՆ-ի տեղեկացմամբ, Վրաստանը չի մասնակցի վաղը Իրանի մայրաքաղաքում կայանալիք «3+3» ձևաչափով հանդիպմանը։ Այս մասին Վրաստանի Առաջին ալիքին հայտնել են արտաքին գործերի նախարարությունից։
«Վրաստանը չի մասնակցում նշված հանդիպմանը և երբեք չի մասնակցել»,- նշել են արտաքին քաղաքականության գերատեսչությունում։
«Այսպես կոչված «3+3» նախաձեռնությունը պատկանում է Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանին։ Այս ձևաչափով առաջին հանդիպումը տեղի է ունեցել Մոսկվայում 2021 թվականի դեկտեմբերի 10-ին։
Թուրքիայի հետ միասին դրան մասնակցում են Ռուսաստանը, Հայաստանը, Ադրբեջանը և Իրանը։
Վրաստանի պաշտոնական դիրքորոշումն այն է, որ ռուսաստանյան գործոնի պատճառով չի մասնակցի նշված ձևաչափին»,- գրում է վրացական լրատվամիջոցը։

Заявление: Грузия не участвует и никогда не участвовала во встрече в формате «3+3»
По информации МИД Грузии, Грузия не примет участия во завтрашней встрече в формате «3+3» в столице Ирана. Об этом грузинскому Первому каналу Грузии сообщили в МИД.
«Грузия не участвует в упомянутой встрече и никогда не участвовала», — отметили во внешнеполитическом ведомстве.
«Так называемая Инициатива формата «3+3» принадлежит президенту Турции Реджепу Тайипу Эрдогану. Первая встреча в указанном формате прошла в Москве 10 декабря 2021 года.
Наряду с Турцией в нем участвуют Россия, Армения, Азербайджан и Иран.
Официальная позиция Грузии заключается в том, что из-за российского фактора она не будет участвовать в упомянутом формате», - пишет грузинское СМИ.