Հայաստանը պետք է կողմնորոշվի ատոմային էներգետիկայի զարգացման հետագա ձևաչափի հարցում․ «Ռոսատոմ»-ի ղեկավար
Հայաստանը պետք է առավելագույնը մեկուկես-երկու տարվա ընթացքում կողմնորոշվի իր ատոմային էներգետիկայի զարգացման հետագա ձեւաչափի հարցում։ Այս մասին «Россия 24» հեռուստաալիքի հարցազրույցում ասել է ՌԴ «Ռոսատոմ» պետական կորպորացիայի գլխավոր տնօրեն Ալեքսեյ Լիխաչովը։
Լիխաչովն իր հարցազրույցում անդրադարձել է Ռուսաստանի պայմանավորվածություններին ատոմային էներգետիկայի ոլորտում։ Այս համատեքստում նա, մասնավորապես, նշել է, որ Երեւանը վաղուց ատոմային էներգետիկական ակումբի անդամ է։
Նա նաեւ նշել է, որ «Ռոսատոմը» պայմանավորվածությունների կատարման բարձր պատրաստվածության վիճակում է Թուրքիայի եւ Բանգլադեշի հետ, ինչպես նաեւ բանակցություններ է վարում Ուզբեկստանի եւ Ղազախստանի հետ։ Հնդկաստանում այս տարի տեղի կունենա Ռուսաստանի մասնակցությամբ կառուցվող էներգաբլոկի №3 ռեակտորի գործարկումը։

Армения должна определиться с форматом развития атомной энергетики ։ глава "Росатома"
Армения должна в течение полутора – двух лет максимум определиться с дальнейшим форматом развития своей атомной энергетики. Об этом в интервью телеканалу «Россия 24» заявил генеральный директор госкорпорации РФ «Росатом» Алексей Лихачев.
Лихачев в своем интервью коснулся договоренностей России в сфере атомной энергетики. В этом контексте он, в частности, отметил, что Ереван давно является членом атомного энергетического клуба.
Он также отметил, что у «Росатома» в стадии высокой готовности договоренности с Турцией и Бангладеш, а также ведутся переговоры с Узбекистаном и Казахстаном. В Индии в текущем году состоится пуск строящейся с участием России реактора энергоблока №3.