Հայաստանը 14 անգամ ավելացրել է արտահանումը ԵԱՏՄ շուկաներ. Միշուստին
Երևանը 14 անգամ ավելացրել է առևտուրը Եվրասիական տնտեսական միությունում (ԵԱՏՄ), ասել է ՌԴ վարչապետ Միխայիլ Միշուստինը ԵԱՏՄ 10-ամյակի կապակցությամբ «Россия-24» հեռուստաալիքին տված հարցազրույցում։
«Բացարձակապես բոլոր հինգ պետությունները շահում են Եվրասիական տնտեսական միությանը մասնակցությունից։ Առաջին հերթին ներքին սահմաններին մաքսային հսկողության բացակայության պատճառով։ Արտոնյալ հասանելիության շնորհիվ փոխադարձ առևտրի ծավալը երկրաչափական աճ է գրանցել։ Օրինակ՝ Հայաստանը 14 անգամ ավելացրել է արտահանումը միութենական շուկա, Բելառուսն ու Ղազախստանը՝ ավելի քան կրկնապատկել, Ղրղզստանը՝ եռապատկել»,- ընդգծեց նա։

Мишустин: Армения в 14 раз нарастила экспорт на рынки ЕАЭС
Ереван в 14 раз нарастил торговлю в Евразийском экономическом союзе (ЕАЭС), сообщил премьер-министр РФ Михаил Мишустин в интервью телеканалу «Россия-24» по случаю десятилетия ЕАЭС.
«Выгоду от участия в Евразийском экономическом союзе получают абсолютно все государства «пятерки». В первую очередь благодаря отсутствию таможенного контроля на внутренних границах. Благодаря преференциальному доступу вообще кратно выросли объемы взаимной торговли. Вот, например, Армения увеличила экспорт на рынок союза в 14 раз, Белоруссия и Казахстан - более чем вдвое, Киргизия - втрое», - указал он.