Հայ զինվորներին կսովորեցնեն կռվել Ռուսաստանի դեմ․ Զախարովան ՀՀ-ում ՆԱՏՕ-ի զորավարժությունների մասին
Հայաստանի կողմից ՀԱՊԿ-ին անդամակցությունը սառեցնելու որոշումը, հատկապես Նիկոլ Փաշինյանի այն պնդման ֆոնին, թե իբր կառույցն ինքն է դուրս եկել երկրից, «բարդ տրամաբանության» արդյունք է. Երևանն այժմ ինչ-ինչ պատճառներով սառեցնում է մի կառույց, որն արդեն իսկ, իր իսկ պնդմամբ, լքել է Հայաստանը: Այս մասին այսօր՝ հունիսի 18-ին կայացած ճեպազրույցի ժամանակ հայտարարել է ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան՝ մեկնաբանելով Հայաստանում անցկացվող ՆԱՏՕ-ի «Eagle Partner 2026» զորավարժությունները։
Զախարովայի որակմամբ՝ սա «բարդ տրամաբանություն» է։
«Այս փուլում նրանք խոսում են ՀԱՊԿ-ին իրենց անդամակցությունը սառեցնելու մասին։ ՆԱՏՕ-ի երկրների հետ նման համատեղ մանևրները միայն ափսոսանք են առաջացնում։ Առանձնակի մտահոգիչ է, որ Հայաստանի տարածքում այս կրթական ծրագրերի իրականացումն արդեն համակարգային բնույթ է ստանում. դրանք անցկացվում են ամեն տարի՝ սկսած 2023 թվականից։
Այս զորավարժությունները որևէ խաղաղապահ նպատակ չեն հետապնդում։ ՆԱՏՕ-ականների հիմնական նպատակն ակնհայտ է, և ամենահատկանշականն այն է, որ իրենք էլ դա չեն թաքցնում։ Այն է՝ շարունակել հանրապետությանը պոկել իր ավանդական դաշնակցից՝ Ռուսաստանից։ Գաղտնիք չէ, որ նմանատիպ մարզումների ժամանակ հենց մեր երկիրն է դիտարկվում որպես հավանական հակառակորդ, ինչն ամրագրված է ՆԱՏՕ-ի հայեցակարգային փաստաթղթերում։ Այսինքն՝ հայ զինվորականներին սովորեցնում են կռվել Ռուսաստանի դեմ»,— հայտարարել է նա։
ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչը հավելել է, որ ժամանակին նման բան պատկերացնելն անգամ անհնար էր, հատկապես, որ Ռուսաստանում մեծաթիվ հայ համայնք է ապրում, որի անդամներից շատերը չեն պատրաստվում ընտրության առջև կանգնել կամ իրենց սիրտը երկու մասի բաժանել։
«Նրանց համար սա ընդհանուր պատմամշակութային տարածք է, և նրանք անկեղծորեն հենց այդպես էլ վերաբերվում են դրան։ Տարիներ առաջ սա անհավանական էր թվում, իսկ այսօր լիովին տեղավորվում է Հայաստանի բարձրագույն ղեկավարության այն հայտարարությունների համատեքստում, թե Հայաստանը Մոսկվայի դաշնակիցը չէ, օրինակ՝ Ուկրաինայի հարցում։ Արևմուտքում որսում են այս ազդակները, հետևություններ անում և փորձում Երևանին ներքաշել Ռուսաստանի դեմ դիմակայության մեջ։
Բացի այդ, այս զորավարժությունները արևմտյան երկրներին թույլ են տալիս պարտադրել բանակաշինության ու կառավարման սեփական չափանիշները, ինչի միջոցով նրանք լրացուցիչ լծակներ են ձեռք բերում Հայաստանի և նրա վարած քաղաքականության վրա»։
Զախարովայի խոսքով՝ միամտություն է արևմտյան անվտանգային «հովանոցի» հույս ունենալը, քանի որ դա ընդամենը պատրանք է. «Առաջինները, ում արևմտյան երկրները լքում ու խաբում են, հենց նրանք են, ում դեռ վերջերս դաշնակից էին անվանում։ Փոխարենը՝ Մոսկվայի հետ այս ոլորտում համագործակցության հեռանկարները տապալելն արդեն իսկ միանգամայն իրատեսական է դառնում։
Նման մանևրներ պլանավորելիս կարևոր է հաշվի առնել նաև տարածաշրջանի մյուս երկրների՝ հարևանների արձագանքը։ Սակայն, դատելով այս տարվա մասնակիցների կազմից, արևմտյան մայրաքաղաքներին հաճոյանալու մոլուցքի մեջ Երևանում որոշել են այս հարցերին մեծ նշանակություն չտալ։ Այս զորավարժությունները ոչ մի օգուտ չեն բերի Հարավային Կովկասի կայունացմանը, այլ միայն նոր աշխարհաղաքական բաժանարար գծեր ու սպառնալիքներ կստեղծեն»։

Захарова об учениях НАТО в Армении: Армянских военных будут учить воевать против России
На фоне заморозки Ереваном своего членства в ОДКБ, а я напомню, по словам Никола Воваевича Пашиняна, ОДКБ вышел из Армении, хотя теперь они его, почему-то вышедшего, я имею в виду эту структуру, начали замораживать. Об этом сегодня, 18 июня, заявила на брифинге официальный представитель МИД России Мария Захарова, комментируя учения НАТО Eagle Partner 2026 в Армении.
По мнению Захаровой, это «сложная логика».
«На данном этапе они говорят о том, что они заморозили своё членство в ОДКБ. Подобные совместные со странами НАТО маневры не вызывают ничего, кроме сожаления. Отдельную обеспокоенность вызывает то, что реализация этих тренировочных программ на территории Армении приобретает буквально системный характер.
Они проходят каждый год, начиная, напомню, с 2023-го.
Какие либо миротворческие задачи учения не провозглашали. Основная цель натовцев очевидна. Самое удивительное, что именно натовцы-то ее и не скрывают. Звключается она в продолжении отрыва республики от традиционного союзника в лице России. Ни для кого не секрет, что в ходе такого рода тренировок именно наша страна позиционируется как вероятный противник. Это из доктринальных натовских документов фраза. То есть армянских военных будут учить воевать против России», - заявила официальный представитель МИД РФ.
По словам Захаровой, «когда-то такое нельзя было себе даже вообразить в том числе и потому, что в нашей стране живёт такое количество этнических армян, многие из которых никак и не собираются делить для себя или делать выбор или делить сердце напополам, отдавая его и туда, и туда».
«Для них это общее историко-культурное пространство и искренне к этому так и относятся. Да, это какое-то время назад невозможно было себе даже представить, а теперь это укладывается в русло заявлений высшего руководства Армении, что Армения — не союзник Москвы. Вот они говорят по Украине. Эти сигналы на Западе считывают, делают выводы и начинают подтягивать Ереван к противостоянию с Россией.
Кроме того учения позволяют западникам насаждать собственные стандарты военного строительства и управления, а через это обретать дополнительные инструменты влияния на Армению и её политику.
Конечно, наивно рассчитывать на западный некий зонтик безопасности. Это не более, чем иллюзия. Первые, кого западники бросают, кидают и обманывают — это те, кого ещё недавно называли союзниками. А вот подорвать перспективы сотрудничества в этой сфере с Москвой, видимо, вполне реально.
И при планировании таких маневров важно также учитывать реакцию других стран региона, их соседей. Но судя по составу их участников в этом году, в погоне за желанием угодить западным столицам в Ереване этим вопросам большого значения решили не придавать. Как и тому, что никакой пользы для стабилизации Южного Кавказа эти учения точно не принесут, но создадут в нём новые геополитические разделительные линии и угрозы», - добавила официальный представитель МИД РФ.