Ղրիմի կամրջի պայթյունի գործով առաջին ձերբակալվածները հայեր են
ՌԴ ԱԻՆ-ում հայտնի են դարձել Ղրիմի կամրջի պայթյունի գործով առաջին ձերբակալվածների անունները: Նրանք Արմավիրի ընկերության աշխատակիցներն են, ովքեր ընդունել և բեռնավորել են իբր պայթուցիկով լի բեռնատարը։ Նրանք են՝ Սամվել Ազատյանը, նրա որդիները ՝ Գեորգին և Արտյոմը, ինչպես նաև բանվոր Յուրի Պոստնիկովը ։ Տեղեկությունը հայտնվել է գերատեսչության Telegram-ալիքում։
Ըստ ՌԴ ԱԻՆ-ի աղբյուրի ՝ Արմավիրում վտանգավոր բեռը ընդունել է «Ագրո Բիզնես» ընկերությունը։ Ընկերությունը զբաղվում է սոյայի վերամշակմամբ, պատկանում է Գեորգի Ազատյանին և նրա հորը ՝ Սամվել Ազատյանին ։ Ընտանիքում կա կրտսեր որդին ՝ Արտյոմը, նա իրավաբան է, վերջինս մեկնել է Սիմֆերոպոլ։ Հայտնի իրադարձություններից քիչ առաջ նա զանգահարել է հորը և խնդրել մեկ օրով ընդունել մի բեռ, որն իբր պատկանում է իր ընկերոջը։
Գեորգիի խոսքով ՝ իրեն այդ մասին մոռացել են տեղեկացնել, եւ նա իմացել է արտասահմանյան համարանիշներով բեռնատարի ժամանման մասին միայն ժամանումից հետո: Հաջորդ օրը ճաշին մոտ էր եկել «Ինտերը», որի ղեկին եղել է Մահիր Յուսուբովը։ Նրանց միջև կապ չի եղել, միակ ստուգումը եղել է բեռնատար մեքենայի պետհամարանիշը, որը հայտնել է նախորդ վարորդը ։
Գեորգիի ներկայությամբ Բեռնումն իրականացրել է ընկերության տրակտորիստ Յուրի Պոստնիկովը մեխանիկական բեռնիչի օգնությամբ։ Իսկ արդեն հոկտեմբերի 8-ին պահեստ են մտել հատուկ ծառայությունների աշխատակիցները ։ Քննչական գործողությունները տևել են մեկ օր ։ Հարցաքննվել են բոլոր մասնակիցները, առգրավվել են ձեռնոցները, որոնցում աշխատել է Յուրին եւ աշխատակիցների հեռախոսները։ Անցյալ գիշեր բոլորին տեղափոխել են Սիմֆերոպոլ քննչական գործողությունների եւ պոլիգրաֆ անցնելու համար:
Ավելի ուշ հայտնի է դարձել, որ Արտյոմը ձերբակալվել է, նրա հետ երկրորդ օրն է քննչական գործողություններ են ընթանում ։ Սամվելին եւ նրա երկրորդ որդուն ՝ Գեորգիին, նույնպես տեղափոխել են քննիչի մոտ ՝ հարցաքննության եւ ստի դետեկտորով ստուգման ։ Սամվելին արդեն ազատ են արձակել, Գեորգիի եւ Արտյոմի հետ քննչական գործողությունները շարունակվում են ։

«ВЧК-ОГПУ» назвал имена первых задержанных по делу о взрыве на Крымском мосту
ВЧК-ОГПУ стали известны имена первых задержанных по делу о взрыве на Крымском мосту. Это сотрудники компании из Армавира, которая приняла и отгрузила плёнку, якобы начинённую взрывчаткой: Самвел Азатьян, его сыновья Георгий и Артем, а также рабочий Юрий Постников.
По данным источника ВЧК-ОГПУ, в Армавире опасный груз принимала компания «Агро Бизнес». Фирма занимается переработкой сои и располагается на улице Воровского. Владеет ООО уроженец Макеевки Георгий Азатьян и его отец Самвел. В семье есть младший сын Артём, он юрист. Последний недавно уехал в поисках лучшей жизни в Симферополь. Незадолго до известных событий он позвонил отцу Самвелу и попросил на один день принять некий груз, который якобы принадлежит его другу.
По словам Георгия, его об этом забыли поставить в курс, и он узнал о прибытии фуры с иностранными номерами по факту. На складе было много места. Водитель протянул коммерсанту кипу накладных, но приёмщик не стал их смотреть и подписывать. На следующий день к обеду на склад приехал «Интер», за рулем которого был Махир Юсубов. Связи между ними не было, единственной верификацией был госномер фуры, который сообщил предыдущий водитель.
В присутствии Георгия погрузку осуществил тракторист компании Юрий Постников при помощи механического погрузчика. А уже 8 октября на склад наведались сотрудники спецслужб. Следственные действия длились сутки. Были допрошены все фигуранты, изъяты перчатки, в которых работал Юрий и телефоны работников. Минувшей ночью всех вывезли в Симферополь на следственные действия и для прохождения полиграфа. Там же был задержан Артём Азатьян.