Ղրղզստանի նախագահը վավերացրել է Ռուսաստանի հետ ՀՕՊ միասնական տարածաշրջանային համակարգի ստեղծման մասին համաձայնագիրը
Ղրղզստանի նախագահ Սադիր Ջափարովը վավերացրել է Ռուսաստանի հետ ՀՕՊ միասնական տարածաշրջանային համակարգի ստեղծման մասին համաձայնագիրը։
Պայմանագրի համաձայն՝ Մոսկվան և Բիշքեկը ստեղծում են հակաօդային պաշտպանության միասնական տարածաշրջանային համակարգ, որը կդառնա ԱՊՀ անդամ երկրների ՀՕՊ միասնական համակարգի անբաժանելի մասը։
Պայմանագրի գործողության ընթացքում Բիշքեկը հինգ հեկտար հողատարածք կտրամադրի Կանտի ռուսական ավիաբազայի հարեւանությամբ։
Կողմերն այս պայմանագիրը կնքել են Մոսկվայում 2022 թվականի օգոստոսի 16-ին։ Վլադիմիր Պուտինը վավերացման օրենքը ստորագրել է 2023 թվականի մայիսի 29-ին։

Президент Кыргызстана ратифицировал соглашение о создании единой региональной системы ПВО с Россией
Президент Кыргызстана Садыр Жапаров ратифицировал соглашение о создании единой региональной системы ПВО с Россией.
Согласно соглашению, Москва и Бишкек создают объединенную региональную систему ПВО, которая станет составной частью объединенной системы противовоздушной обороны государств — участников СНГ.
Бишкек на период действия договора предоставит участок площадью пять гектаров рядом с российской авиабазой в Канте.
Стороны заключили это соглашение в Москве 16 августа 2022 года. Владимир Путин подписал закон о ратификации 29 мая 2023-го.