FT. Թուրքիան առաջ է տանում Հայաստանի տարածքով անցնող «Միջին միջանցքը»՝ որպես Հորմուզի նեղուցի այլընտրանք
Հորմուզի նեղուցում պատերազմի բոցերի և աշխարհի կարևորագույն էներգետիկ զարկերակի կաթվածահար վիճակի ֆոնին Թուրքիան իրեն դիրքավորում է որպես համաշխարհային առևտրի անվտանգ վայր՝ վերակենդանացնելով «Միջին միջանցք» անունով հայտնի պատմական երթուղին, գրում է Financial Times-ը։
Ինչպես նշում է պարբերականը, սկսած Հայաստանի հետ երկար ժամանակ փակ սահմանային անցակետի բացումից մինչև նախագահ Դոնալդ Թրամփի «Միջազգային խաղաղության և բարօրության ուղի» (TRIPP) հավակնոտ ծրագրի առաջմղումը, Անկարան ձգտում է իր ձեռքը վերցնել Ասիայի և Եվրոպայի միջև ապրանքների տարանցիկ հոսքի վերահսկողությունը։ Թեև Հորմուզի նեղուցը երկաթուղային և ավտոմոբիլային տրանսպորտով ամբողջությամբ փոխարինելու երազանքը դեռևս բախվում է լուրջ աշխարհաքաղաքական դժվարությունների և նյութատեխնիկական խոչընդոտների։
«Իր վերջին աշխարհատնտեսական մանևրի ընթացքում Թուրքիան Հորմուզի նեղուցում առկա անվտանգության սպառնալիքն արագորեն վերածում է համաշխարհային առևտրի խաչմերուկ դառնալու հիանալի հնարավորության։ Այդ նպատակով թուրքական իշխանությունները վերջերս սկսել են անձնագրային սպասարկման համակարգեր տեղադրել Հայաստանի հետ սահմանին գտնվող «Ալիջան» անցակետում։ Այս կետն ամբողջ աշխարհի համար փակ էր մնացել 32 տարի և այժմ կարող է դառնալ «Միջին միջանցքի» փազլի պակասող օղակը՝ Ասիայի և Եվրոպայի միջև անխափան կապի համար»,- ընդգծվում է հոդվածում։
Այս միջանցքի ռազմավարական նշանակությունը Թուրքիայի համար կենսական է, քանի որ Իրանի և Միացյալ Նահանգների միջև պատերազմի սկիզբը և Հորմուզի նեղուցի փակման սպառնալիքը հանգեցրել են էներգակիրների և ապրանքների տարանցման ավանդական երթուղիների աննախադեպ խաթարմանը։
Անդրադառնալով այս գլոբալ ճգնաժամին՝ Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը հայտարարել է. «Սկսվել են բանակցություններ՝ էլեկտրահաղորդման գծերի համար ավելի անվտանգ այլընտրանքներ գտնելու շուրջ, և մենք հավատում ենք, որ այս համաշխարհային ճգնաժամը նոր դռներ կբացի մեր երկրի համար»։
Թուրքիան, որը հմտորեն խուսափել է Ուկրաինայում և Պարսից ծոցում հակամարտությունների ճահիճն ուղղակիորեն ներքաշվելուց, այժմ իր տարածքը ներկայացնում է որպես կայունության կղզյակ և անվտանգ հանգրվան ապրանքների ու էներգիայի հոսքի համար։ Բանը հասել է նրան, որ անցյալ ամիս կրիտիկական տարածաշրջաններում օդային տարածքի սահմանափակումների պատճառով Եվրոպայի և Ասիայի միջև առևտրային թռիչքների զգալի մասն իրականացվել է հենց թուրքական երկնքով։
Նախկին վարչապետ Բինալի Յըլդըրըմը, բերելով այս միջանցքի տնտեսական նշանակության վերաբերյալ տպավորիչ վիճակագրական տվյալներ, հայտարարել է. «Եվրոպայի և Ասիայի միջև տարեկան ապրանքաշրջանառությունը հասնում է 3 տրիլիոն դոլարի, որի 90%-ն իրականացվում է երկար ծովային երթուղիներով՝ տևելով մոտ 40 օր։ Սակայն Միջին միջանցքը կարող է կրճատել այդ ժամանակը մինչև ընդամենը 12-15 օր»։
Ժամանակի նման զգալի խնայողությունը գրավել է նաև եվրոպացի պաշտոնյաների ուշադրությունը։ ԵՄ հանձնակատարն այս ծրագիրը բնութագրել է որպես «խաղի կանոնները հիմնովին փոխող» նախագիծ։
Այս հավակնոտ տեսլականի հիմքում ընկած են երկու առանցքային նախագծեր. նախ՝ Իրաքի տարածքով անցնող «Զարգացման ճանապարհը», որը ենթակառուցվածքներում միլիարդավոր ներդրումներ է պահանջում, և երկրորդ՝ Հայաստանի տարածքով Թուրքիան ու Ադրբեջանը միացնող տրանսպորտային առանցքի ամրապնդումը։
Ինչպես հայտնում է Financial Times-ը, թուրքական շինարարական ընկերությունները, օրինակ՝ Կալյոնը (Kalyon), արդեն սկսել են երկաթուղիների շինարարության աշխատանքներն այս երթուղու երկու կողմերում։ Յըլդըրըմը կանխատեսում է, որ աշխատանքների ավարտից հետո Միջին միջանցքով տարանցման ծավալը կարող է տարեկան 5-ից հասնել 20 միլիոն տոննայի։ Այնուամենայնիվ, J.P. Morgan-ի ավագ վերլուծաբանները զգուշացնում են, որ այս երթուղին մնում է «անհասանելի անհրաժեշտություն»։ Սա մի ուղի է, որը պետք է բոլորին, բայց քչերն են նախընտրում օգտագործել այն՝ Կասպից ծովով դանդաղ անցումների և բարդ ու ժամանակատար մաքսային ընթացակարգերի պատճառով։
Ըստ պարբերականի, այս երազանքի իրականացման ճանապարհին աշխարհաքաղաքական խոչընդոտները պակաս նշանակալի չեն։ TRIPP ծրագիրը, որն ակնհայտորեն շրջանցում է Իրանը, խիստ խոցելի է արտաքին ճնշումների նկատմամբ։ Ռուսաստանը, որն ավանդաբար վերահսկել է Անդրկովկասը, կասկածանքով է վերաբերվում Հայաստանի առևտրային շրջադարձին դեպի Արևմուտք։ Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը վերջերս միանշանակ զգուշացրել է, որ Երևանի առևտրային կուրսի տեղաշարժը դեպի Եվրոպա կարող է ստիպել Մոսկվային կրճատել գազի մատակարարումները երկիր։
Ավելին, այս տարածաշրջանում նախորդ նախագծերի իրականացման փորձը, ինչպիսին էր Բաքվում «Թրամփի աշտարակի» (Trump Tower) շինարարությունը, որը կասեցվեց կոռուպցիայի վերաբերյալ բազմաթիվ մեղադրանքների պատճառով, ցույց է տալիս, որ այս լոգիստիկ երազանքի իրագործումը մեծապես կախված է տարածաշրջանում քաղաքական կամքից և կայունությունից։ Այդուհանդերձ, Թուրքիայի ներկայիս լոգիստիկ նշանակությունն անհերքելի է։
Ամեն օր Բոսֆորի նեղուցով անցնում է 3,5 միլիոն բարել նավթ, իսկ 1,2 միլիոն բարել ստացվում է Բաքու-Թբիլիսի-Ջեյհան ռազմավարական խողովակաշարով։ Ավելին, օրական 250,000 բարել թողունակությամբ Կիրկուկ-Ջեյհան խողովակաշարի աշխատանքի վերսկսումը և Կենտրոնական Ասիայի գազը Եվրոպայի սիրտ հասցնելու համար հզոր Տրանսկասպյան խողովակաշարի վերակենդանացման հեռանկարն ամրապնդում են Անկարայի դիրքերը՝ որպես ճանաչված էներգետիկ հաբ։

FT: Турция продвигает «Средний коридор» через территорию Армении в качестве альтернативы Ормузскому проливу
Среди пламени войны в Ормузском проливе и паралича жизненно важной энергетической артерии мира Турция позиционирует себя как безопасное место для мировой торговли, возрождая исторический маршрут, известный как «Средний коридор», пишет Financial Times.
Как отмечает издание, начиная с открытия давно закрытого пограничного перехода с Арменией и заканчивая продвижением амбициозного плана «Путь Трампа к международному миру и процветанию» (TRIPP), Анкара стремится захватить контроль над транзитным потоком товаров между Азией и Европой, хотя мечта о полной замене Ормузского пролива железнодорожным и автомобильным транспортом по-прежнему сталкивается с серьезными геополитическими трудностями. и материально-техническими препятствиями.
«В ходе своего последнего геоэкономического маневра Турция быстро превращает угрозу безопасности в Ормузском проливе в прекрасную возможность стать перекрестком мировой торговли. С этой целью турецкие власти недавно приступили к установке систем обработки паспортов на пограничном переходе «Алиджан» на границе с Арменией — пункте пропуска, который оставался закрытым для всего мира в течение 32 лет и теперь может стать недостающим элементом головоломки «Среднего коридора» для беспрепятственного сообщения между Азией и Европой», - подчёркивается в статье.
Стратегическое значение этого коридора для Турции жизненно важно, поскольку начало войны между Ираном и Соединенными Штатами и последующая угроза перекрытия Ормузского пролива привели к беспрецедентному нарушению традиционных маршрутов транзита энергоносителей и товаров.
Обращаясь  к этому глобальному кризису, президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган заявил: «Начались переговоры по поиску более безопасных альтернатив для линий электропередачи, и мы верим, что этот глобальный кризис откроет новые двери для нашей страны».
«Действительно, Турция, умело избежавшая прямого втягивания в трясину конфликтов в Украине и  Персидском заливе, теперь представляет свою территорию как остров стабильности и безопасную гавань для потока товаров и энергии. Дошло до того, что в прошлом месяце из-за ограничений воздушного пространства в критических регионах значительная часть коммерческих рейсов между Европой и Азией выполнялась непосредственно над турецким небом.
Бывший премьер-министр Бинали Йылдырым, приводя ошеломляющие статистические данные об экономическом значении этого коридора, заявил: «Ежегодный товарооброт между Европой и Азией достигает 3 трлн 90% из которых осуществляется по протяженным морским маршрутам, занимающим около 40 дней. Однако Средний коридор может сократить это время всего до 12-15 дней».
Такая существенная экономия времени также привлекла внимание европейских чиновников. Комиссар ЕС охарактеризовал этот план как «кардинально меняющий правила игры».
В основе этого амбициозного видения лежат два ключевых проекта: во-первых, «Дорога развития», проходящая через Ирак, требующая миллиардных инвестиций в инфраструктуру; и, во-вторых, укрепление транспортной оси, соединяющей Турцию и Азербайджан через территорию Армении.
Как сообщает FT, турецкие строительные фирмы, такие как «Kalyon», уже начали работы по строительству железных дорог по обе стороны этого маршрута, и Йылдырым прогнозирует, что после завершения работ объем транзита по Среднему коридору может вырасти с 5 до 20 миллионов тонн в год. Однако старшие аналитики J.P. Morgan предупреждают, что этот маршрут остается «недостижимой необходимостью» — путь, который нужен всем, но немногие предпочитают использовать традиционные маршруты из-за медленных переходов через Каспийское море и сложных, отнимающих много времени таможенных процедур.
По мнению издания, геополитически препятствия на пути к осуществлению этой мечты не менее значительны.
План TRIPP, который явно обходит Иран, крайне уязвим для внешнего давления. Россия, которая традиционно контролировала Закавказье, с подозрением относится к торговому повороту Армении в сторону Запада. Президент РФ Владимир Путин недавно недвусмысленно предупредил, что смещение торгового курса Еревана в сторону Европы может вынудить Москву сократить поставки газа в страну.
«Более того, опыт реализации предыдущих проектов в этом регионе, таких как строительство башни Трампа в Баку, приостановленное из—за множества обвинений в коррупции, показывает, что реализация этой логистической мечты в значительной степени зависит от политической воли и стабильности в регионе. Тем не менее, текущее логистическое значение менее, текущее логистическое значение Турции неоспоримо.
Ежедневно через пролив Босфор проходит 3,5 миллиона баррелей нефти, а 1,2 миллиона баррелей поступает по стратегическому трубопроводу Баку-Тбилиси-Джейхан. Более того, возобновление работы трубопровода Киркук-Джейхан мощностью 250 000 баррелей в сутки и перспектива возрождения мощного Транскаспийского трубопровода для транспортировки центральноазиатского газа в сердце Европы укрепляют позиции Анкары как признанного энергетического хаба», - пишет издание.